Sprawozdanie z działalności.
  III. ZJAZD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP W BOCHNI - SPRAWOZDANIE

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W BOCHNI ZA OKRES KADENCJI 21.10.2006 - 12.11.2011

1.    W dniu 21 października 2006 roku, podczas II Zjazdu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni, wybrany został 21 - osobowy Zarząd w składzie: Prezes - Ludwik Węgrzyn, Wiceprezesi - Tadeusz Cichoń, Stanisław Gaworczyk, Jan Kulig, Sekretarz - Tadeusz Olszewski, Skarbnik - Jan Gumuliński oraz członkowie: Władysław Baniak, Jan Buczak, Leopold Grabowski, Jerzy Grocholski, Krzysztof Kokoszka, Krzysztof Kołodziej, Andrzej Kular, Stefan Majcher, Mieczysław Nowak, Edward Oświęcimka, Stanisław Piasecki, Jan Piwowarczyk, Jan Waśniowski i Jan Włodarczyk. Wybrano także Komisję Rewizyjną, która pracowała w składzie: Przewodniczący - Stanisław Jarosz, Sekretarz - Władysław Lalik, członek - Kazimierz Sajak. Podczas kadencji w składzie Zarządu i Komisji Rewizyjnej nie zaszły żadne zmiany.

2.    Zarząd współpracował z 1 Oddziałem Miejskim w Bochni oraz 8 oddziałami gminnymi: Gmina Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Rzezawa, Trzciana i Żegocina, w ramach których działa 71 jednostek OSP (w okresie kadencji przybyło 3: OSP Ispina (2009 r.), OSP Proszówki i OSP Damienice (2010 r.)), w tym 11 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego (jedna więcej - OSP Łąkta Górna, gmina Żegocina - od 2009 r.).

3. OSP powiatu bocheńskiego liczyły na koniec 2010 roku 2919 członków, co stanowi w skali kadencji przyrost o 465 osób. Jest wśród nich 2047 mężczyzn - członków czynnych, 338 honorowych, 83 wspierających i 143 kobiet. Podkreślić należy fakt, że nastąpił znaczny wzrost liczby kobiet w strażackich szeregach, ze stanu 50 w roku 2006 do 143 w roku 2010. 59 z nich działa w drużynach kobiecych. Negatywnym zjawiskiem jest spadek ilości młodzieżowych drużyn pożarniczych. W roku 2006 było ich 23, obecnie tylko 17, najwięcej w gminach: Drwinia - 5 i Żegocina - 4. W gminach: Bochnia i Lipnica Murowana nie ma żadnej drużyny młodzieżowej. W 20 sekcjach MDP działa 245 młodych strażaków, w tym 79 dziewcząt.

4. Ze sprawozdań wynika, że na terenie powiatu bocheńskiego czynnie działa 7 strażackich orkiestr dętych, w których gra 212 muzyków. Są to orkiestry: OSP Grobla - gm. Drwinia, OSP Lipnica Dolna i OSP Rajbrot - Gmina Lipnica Murowana, OSP Leszczyna - gmina Trzciana, OSP Królówka - gmina Nowy Wiśnicz, OSP Tarnawa - gmina Łapanów, OSP Okulice - gminia Rzezawa. To także liczba mniejsza niż w 2006 roku, gdy statystyki podawały, że takich zespołów było 9, a grało w nich 264 osoby.

5. Dalszej i znaczącej poprawie uległa baza i wyposażenie jednostek OSP. Z raportu "System OSP" wynika, że obecnie 67 jednostek posiada strażnice murowane, 12 z nich jest w remoncie, 5 w rozbudowie, 1 w budowie, a 2 jednostki z terenu Gminy Bochnia nie posiadają strażnic w ogóle. Praktycznie nowym budynkiem może pochwalić się OSP Łąkta Górna, w której jesienią 2010 roku oddano do użytku boksy garażowe. Kilkanaście remiz zostało wyremontowanych i zmodernizowanych. W 102 boksach garażowych jednostek z terenu powiatu garażuje 10 samochodów ratowniczo - gaśniczych ciężkich (w tym cztery mają powyżej 25 lat), 25 - średnich i 50 lekkich. OSP posiadają także 12 samochodów specjalnych. Wszystkie jednostki są typu S i mają łącznie 92 pojazdy. Wiele z nich jest jednak wyeksploatowanych i starych. W okresie kadencji samochody otrzymały m.in. W okresie sprawozdawczym zakupiono samochody m. in. dla: OSP Łąpanów (2007 i 2009 r.), OSP Rzezawa (2007), Żegocina (2007 i 2011), OSP Pogwizdów (2009), OSP Borówna (2010), OSP Borek, OSP Bratucice, OSP Okulice (2010), OSP Nowy Wiśnicz (2010), OSP Bełdno (2011). Pięknym przykładem strażackiej solidarności i wzajemnej pomocy było bezpłatne przekazanie samochodu Żuk z Gminy Żegocina dla nowej jednostki OSP Ispina oraz samochodu Magirus Deutz z Saarlouis dla OSP w Kierlikówce. W okresie kadencji 2006 - 2010 pozyskano w sumie 48 nowych i używanych pojazdów. Dużo nowego sprzętu (głównie motopomp i agregatów prądotwórczych) zasiliło jednostki OSP w 2010 i 2011 roku dzięki akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (akcja "Stop powodziom") i dotacji przyznawanych przez Radę Powiatu Bocheńskiego corocznie od 2009 roku. (głównie motopomp - 79 szt. i agregatów prądotwórczych - 26 szt.) zasiliło jednostki OSP w 2010 i 2011 roku dzięki akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (akcja "Stop powodziom") i dotacji przyznawanych przez Radę Powiatu Bocheńskiego corocznie od 2009 roku. Na potrzeby jednostek zakupiono także systemy selektywnego alarmowania, pilarki itd.

6. Powiększenie strażackich szeregów o nowych członków, nowe przepisy i coraz to bardziej nowoczesny sprzęt spowodowały konieczność odbywania szkoleń. Prowadziła je głównie Komenda Powiatowa PSP w Bochni. W okresie od stycznia 2006 do października 2011 roku przeszkolono tu 968 druhów, najwięcej - 400 - w roku 2010. Jest to jednak ilość niewystarczająca, na co wskazują wnioski składane podczas kampanii sprawozdawczo - wyborczej 2011 roku.

7. W okresie kadencji ochotnicy z OSP nieśli pomoc i ratunek w 2360 akcjach, zawsze przy współpracy i z udziałem Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Bochni. Zanotowanych przez KP PSP w Bochni zdarzeń w tym okresie było 6305. Oznacza to, że druhowie z OSP uczestniczyli w 37 % akcji. Najwięcej było ich w 2010 roku, podczas powodzi, która w dużym stopniu dotknęła gminy północnej części powiatu bocheńskiego. W naszym powiecie zostało odnotowanych 691 interwencji związanych z akcją przeciwpowodziową. W akcję przeciwpowodziową na terenie powiatu zaangażowana była duża ilość sił i środków, zarówno z terenu powiatu bocheńskiego , jak również z całej Polski - łącznie działania ratownicze prowadziło 2.553 strażaków ze 123 jednostek, w tym 2.223 strażaków ochotników z 93 jednostek OSP. Z samego terenu powiatu bocheńskiego działało łącznie 1.800 strażaków z 66 jednostek, zarówno państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej (w tym 1739 strażaków OSP z 65 jednostek). Łącznie dysponowano około 133 pompami i agregatami pompowymi. Tak duże zaangażowanie ochotników było jednym z powodów przyznania zaszczytnego tytułu "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego".

8. W okresie kadencji Zarząd zbierał się na 22 posiedzeniach, w tym 2 wyjazdowych (28 kwietnia 2008 r. w Tarnawie i 19 października 2009 r. w Pogwizdowie). Prezydium spotykało się 47 razy, w tym 7 razy w trybie nadzwyczajnym. Tematyka posiedzeń wynikała z przyjętych na pierwszych posiedzeniach w danym roku planach pracy. Samodzielne inicjatywy Zarządu Powiatowego Oddziału w Bochni to:
- Od 2007 roku - Powiatowe Turnieje Rekreacyjne MDP. Odbyły się w Trzcianie, Żegocinie, Rzezawie i Łapanowie.
- Od 2010 roku - Powiatowe Zawody Strzeleckie Straży Pożarnych. Odbywały się na strzelnicy w Pogwizdowie.

9 . Praca z młodzieżą - to był ważny kierunek w działalności Zarządu Powiatowego. Przejawił się m. in. w organizowaniu lub współorganizowaniu udziału w turniejach sportowych, letnich obozach oraz wyjeździe do Niemiec. 20 członków MDP z terenu powiatu bocheńskiego (miasto Bochnia (OSP Chodenice), Nowy Wiśnicz (OSP Wiśnicz Mały), Trzciana (OSP Trzciana), Żegocina (OSP Bytomsko, OSP Łąkta Górna, OSP Żegocina), Drwinia (OSP Drwinia, OSP Ispina, OSP Niedary) uczestniczyło w letnim obozie nad Jeziorem Bostal w Niemczech. Organizacją wyjazdu zajęła się OSP w Żegocinie przy współpracy z druhami niemieckimi z jednostki w Ensdorf.
     Zarząd Oddziału Powiatowego organizował także powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Udział reprezentantów gmin w eliminacjach powiatowych OTWP przedstawiał się następująco:
. 2008 rok: Drwinia, Lipnica Murowana, Trzciana i Żegocina,
. 2009 rok: Wszystkie, z wyjątkiem Gminy Bochnia,
. 2010 rok: Wszystkie, z wyj. Gmin: Rzezawa i Bochnia Gmina,
. 2011 rok: Wszystkie z wyj. Gminy Rzezawa.
Najlepsze dotychczas miejsce w turnieju wojewódzkim - III - zajął w 2011 roku Paweł Rosiek - PSP Łąkta Górna.

10. W okresie kadencji rozegrano powiatowe zawody sportowo - pożarnicze tylko jeden raz - 14.09.2008 roku w Nowym Wiśniczu. Startowały 22 drużyny, w tym 10 grupy A (wygrała OSP w Królówce), 3 grupy C (wygrała OSP Bogucice), 4 MDP chłopców (wygrała OSP Wiśnicz Mały) i 3 MDP dziewcząt (wygrała OSP Trzciana). W organizacji zawodów w roku 2010 przeszkodziła powódź.

11. W okresie kadencji 2006 - 2011 miało miejsce wiele ważnych uroczystości strażackich, które miały zasięg wojewódzki, powiatowy, gminny oraz wiejski. Strażacy organizowali, bądź byli współorganizatorami obchodów Dnia Strażaka, jubileuszów OSP, uroczystości pobłogosławienia remiz, samochodów i innego sprzętu, przekazywania sztandarów. Uczestniczyli ze swoimi pocztami w pielgrzymkach, uroczystościach religijnych i patriotycznych, a także w gminnych i powiatowych zawodach sportowo - pożarniczych.
W 2007 były to:
. Zarząd Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni zmienił siedzibę, z budynku
Starostwa Powiatowego przeniósł się do Komendy Powiatowej PSP w Bochni,
. Druhowie z OSP Chodenice zorganizowali po raz pierwszy Piknik Charytatywny,
. Duże ćwiczenia strażackie pod kryptonimem "Krak-Gaz 2007" w Bochni, w których bierze udział 250 strażaków z OSP i PSP,
. Obchody 120-lecia OSP Łapanów,
. Goszczący na terenie Gminy Żegocina strażacy z Saarlouis wspólnie z wszystkimi jednostkami OSP Gminy Żegocina uczestniczyli w Strażackich Zaduszkach,
. Z inicjatywy Druha Tadeusza Olszewskiego w Trzcianie zorganizowano I. Turniej Rekreacyjny MDP Powiatu Bocheńskiego.
. Druhowie Tabak i Gutowski z OSP w Trzcianie wynoszą z ogarniętego domu
kobietę. Ich odważny czyn został dostrzeżony i nagrodzony m. in. medalami "Za
Odwagę".

Rok 2008:
.W Chodenicach odbyła się doroczna narada, podczas której strażacy powiatu bocheńskiego podsumowali rok 2007,
. Wyjazdowe posiedzenie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Oddziału ZOSP RP w OSP Tarnawa, zgłoszonej do Konkursu na Najlepszą OSP Województwa Małopolskiego,
. Wiceprezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni druh Jan Kulig,
otrzymał tytuł "Najpopularniejszy Strażak 2007 Roku Regionu Tarnowskiego".
. W Internetowym Centrum Edukacyjno - Oświatowym w Żegocinie odbyło się seminarium, którego uczestnikami było około 20 strażaków z jednostek OSP z terenu Gminy Żegocina. Prowadził je kpt. Mirosław Mroczek z PSP w Bochni,
. Na stadionie sportowym w Nowym Wiśniczu rozegrano IV. Zawody Sportowo - Pożarnicze Powiatu Bocheńskiego. Startowały 22 drużyny,
. Powiatowe Ćwiczenia Taktyczno - Bojowe i Aplikacyjne "Rozdziele 2008". Ponad 20 samochodów (w tym dwa podnośniki hydrauliczne) i setka strażaków z JRG z Bochni i Limanowej oraz wszystkich jednostek OSP Gminy Żegocina i jednostek KSRG powiatu bocheńskiego ćwiczyła współdziałanie przy gaszeniu pożarów obiektów zabytkowych. ,
. II. Powiatowy Turniej Rekreacyjny Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP Powiatu Bocheńskiego, tym razem w Żegocinie,
. 20 grudnia spłonęła zabytkowa, drewniana dzwonnica w Łapczycy. W akcji gaśniczej uczestniczyli strażacy z 12 jednostek OSP z okolicznych miejscowości i JRG PSP w Bochni.

Rok 2009:
. Proboszcz Parafii Łąkta - ks. Stanisław Szczygieł , od 2003 roku pełniący funkcję Kapelana) Strażaków Ochotników Gminy Żegocina, został powołany na Zastępcę Kapelana Powiatowego Strażaków,
. Strażacy Gminy Żegocina przekazują w prezencie nowej OSP Ispina samochód Żuk,
. W dniach 4 do 8 kwietnia 2009 r. laureaci konkursu prasowego na "Najpopularniejszego Strażaka Regionu Tarnowskiego" przebywali na wycieczce w Brukseli,
. 9 maja 2009 roku w Ispini, Gmina Drwinia miały miejsce obchody Gminnego Święta Strażaka. Połączone zostały z uroczystą inauguracją nowo utworzonej w tej miejscowości jednostki OSP,
. 28 maja Starosta Bocheński Jacek Pająk oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Rozenbajgier oficjalnie przekazali OSP sprzęt pożarniczy oraz umundurowanie zakupione w ramach dotacji, jaką Rada Powiatu w kwietniu przyznała jednostkom straży pożarnej z terenu powiatu ,
. 20 września 2009 roku OSP w Lipnicy Murowanej świętowała jubileusz 125 -lecia powstania. Z tej okazji na lipnickim rynku odbyła się rocznicowa uroczystość.,
. Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni w dniu 19 października 2009 roku odbyło się nie w budynku gościnnego Koła Łowieckiego "Łoś" w Pogwizdowie.

Rok 2010:
.Powiatowa eliminacja OTWP Młodzież zapobiega pożarom, zorganizowana na
zamku w Nowym Wiśniczu.
. 10 kwietnia - w Katastrofie Smoleńskiej ginie Poseł - Druh Prezes Wiesław Woda, liczny udział strażaków w Jego krakowskim pogrzebie w dniu 25 kwietnia 2011 r.
. Powiatowe obchody Dnia Strażaka,
. W maju i czerwcu ponad 2200 strażaków - ochotników z 93 jednostek OSP
uczestniczyło w akcji przeciwpowodziowej na terenie powiatu bocheńskiego,
. Uroczyste obchody 100-lecia OSP Kolanów,
. OSP w Kierlikówce otrzymuje w prezencie od druhów z Saarlouis używany samochód pożarniczy Magirus Deutz,
. Uroczyste obchody 100-lecia OSP Chronów,
. Utworzenie nowej jednostki w powiecie - OSP Proszówki,
. Uroczyste obchody 130-lecia OSP Nowy Wiśnicz,
. Przekazanie sprzętu zakupionego przez WOŚP w ramach akcji "Stop Powodziom",
. Spotkanie druhów z Niemiec z MDP Gminy Żegocina, zaproszenie strażackiej
młodzieży do Niemiec na letni obóz nad jeziorem Bostal,
. W teatrze im. Słowackiego w Krakowie strażacy otrzymują odznaczenia za udział w akcji przeciwpowodziowej.
. Rekordowa liczba uczestników IV. Regionalnego Spotkania Strażaków Rejonu
Tarnowskiego z KS. Bp Wiktorem Skworcem.

Rok 2011:
. Kampania sprawozdawczo - wyborcza w jednostkach OSP i oddziałach gminnych ZOSP RP,
. IV. Powiatowy Turniej Rekreacyjny MDP w Łapanowie,
. Przyznanie Strażom Pożarnym wyróżnienia "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego",
. Obchody 100-lecia OSP Rajbrot,
. Po raz trzeci przekazanie jednostkom sprzętu, zakupionego ze środków Rady Powiatu Bocheńskiego,
. Pierwsze w historii powiatu gminne zawody sikawek konnych w Lipnicy Murowanej,
. Siedem OSP z powiatu bocheńskiego otrzymuje z programu "Małopolskie Remizy 2011" środki na remonty i modernizacje strażnic,
. Pierwszy wyjazd 20 członków MDP na zaproszenie druhów z Saarlouis /Niemcy/, dofinansowany z Polsko - Niemieckiej Wymiany Młodzieży,
. Nadanie OSP Ispina imienia Ś.P. Druha Prezesa Wiesława Wody,
. II Powiatowe Zawody Strzeleckie Straży Pożarnych Powiatu Bocheńskiego,
. Podpisanie porozumienia w sprawie rozbudowy strażnicy KP PSP w Bochni,
. Udział w X. Pielgrzymce Małopolskich Strażaków do Sanktuarium w Łagiewnikach - delegacja bocheńska wśród składających dary ofiarne.


12. Za swoją odważną służbę, pełną poświęcenia pracę społeczną wielu druhów i kilka jednostek otrzymało wyróżnienia: medale, odznaczenia, dyplomy z podziękowaniami. Przyznano i wręczono:
. 12 Złotych Znaków Związku dla druhów, 6 dla jednostekOSP.
. 8 Medali Honorowych im. Bolesława Chomicza dla druhów, 2 dla OSP.
. 362 odznaki "Wzorowy Strażak".

13. Okres kadencji 2006 - 2011 był dla Zarządu Oddziału Powiatowego, zarządów oddziałów gminnych i zarządów jednostek czasem wytężonej pracy w każdym wymiarze strażackiej służby. Mamy na swoim koncie zarówno sukcesy, jak i porażki. Cieszyć się trzeba z powstania dwóch nowych jednostek OSP i reaktywowania działalności kolejnej, ze znaczącej poprawy bazy i wyposażenia w samochody i sprzęt ratowniczy, z dobrej współpracy z PSP i samorządami powiatu, miast i gmin, z rozwinięcia nowych form działalności strażackiej, w tym imprez sportowo - rekreacyjnych. Radujemy się z powołania naszych duchowych opiekunów i przewodników, którymi są księża kapelani, działający obecnie prawie w każdej gminie powiatu. To głównie z ich inicjatywy zrodziły się takie nowe w naszym powiecie przedsięwzięcia jak: strażackie spotkania opłatkowe czy Strażackie Zaduszki. Wielki podziw i uznanie zyskali druhowie uczestniczący w akcjach ratowniczych, zwłaszcza podczas letniej powodzi 2010 roku. Swoim działaniem zasłużyli na przyznanie im wszystkim wyróżnienia "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego", przekazanego podczas "Święta Powiatu Bocheńskiego" w lipcu 2011 roku w Łapanowie. Do sukcesów zaliczyć też trzeba nieustającą aktywność strażaków w pracy społecznej na rzecz swoich środowisk. Udało się także znacząco zwiększyć zakres udziału młodzieży szkolnej w eliminacjach gminnych i powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W bieżącym roku zapoczątkowana została także wymiana międzynarodowa strażackiej młodzieży - grupa 20 członków MDP pojechała na zaproszenie przyjaciół z Niemiec, z Saarlouis, na letni obóz nad jeziorem Bostalsee. Na okres minionej kadencji przypadło wiele wydarzeń rocznicowych. Wspólnie przeżywaliśmy Wojewódzkie obchody 90. rocznicy powstania naszego Związku, zorganizowane 5 czerwca 2011 roku w Ludźmierzu, 120-lecie OSP w Żegocinie - w 2008 roku; 125-lecia OSP Lipnica Murowana - w 2009 roku, 130-lecia OSP Nowy Wiśnicz i OSP Trzciana w 2010 roku.
    Jak to zwykle bywa nie wszystko z zaplanowanych działań udało się zrealizować. Dotyczy to takich zagadnień jak: organizacja powiatowych zawodów sportowo - pożarniczych (były tylko jedne - w 2008 roku) i prowadzenie młodzieżowych drużyn pożarniczych (ich liczba zmniejszyła się z 23 do 17). Złym cieniem na naszej organizacji położyła się sprawa podpaleń dokonanych przez członków OSP z terenu Gminy Rzezawa.
    Generalnie jednak miniona kadencja była w naszym powiecie okresem dalszego rozwoju ruchu strażackiego, który nie tylko zachował strażacką ofiarność, zwartość, solidarność i aktywność społeczną, ale także wykazał się profesjonalnymi działaniami ratowniczymi. Dokonania Zarządu Oddziału Powiatowego są w gruncie rzeczy efektem pracy strażaków w terenie i wynikają z osiągnięć poszczególnych jednostek. Dziękujemy Wam za to. Z całego serca dziękujemy także wszystkim, którzy pomagali druhom - strażakom, również  finansowo, a także wspierali ich w realizacji coraz to trudniejszych zadań.

Prezes - druh Ludwik Węgrzyn składa sprawozdanie.

Prezes - druh Ludwik Węgrzyn składa sprawozdanie.

Prezes - druh Ludwik Węgrzyn - podczas składania sprawozdania z działalności.
wstecz