ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU DLA JEDNOSTKI I JEJ KOMENDANTA

    Tegoroczne obchody Dnia Strażaka były dla Bocheńszczyzny szczególne i to z kilku powodów. Po pierwsze: w tym roku mija dokładnie 130 lat od założenia straży ogniowej w Bochni. To jedna z najstarszych straży pożarnych w Polsce. Jako datę założenia straży pożarnej w Bochni przyjąć trzeba bowiem datę ułożenia i uchwalenia Statutu towarzystwa pod nazwą: "Straż ogniowa ochotnicza w Bochni", a mianowicie dzień 19 października 1869 r. Po drugie: od początku obecnego roku działa w Bochni reaktywowany Powiatowy Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej, któremu przewodzi starosta Ludwik Wegrzyn i tegoroczne strażackie święto stało się okazją do zaistnienia w świadomości lokalnych władz i przede wszystkim mieszkańców miasta i okolicznych gmin. Wreszcie po trzecie: najwyższe władze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej postanowiły przyznać najlepszym strażakom honorowe branżowe odznaczenia.
    Uroczystość rozpoczęła się 2 maja 1999r. na placu apelowym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Bochni. Zebrały się tu pododdziały strażaków z PSP i ponad dwudziestu jednostek OSP z terenu powiatu. Rolę gospodarza uroczystości pełnił Komendant Powiatowy PSP w Bochni st. bryg. Władysław Baniak. Powitał wielu dostojnych gości, a wśród nich Wiesława Wodę - posła i jednocześnie wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Krakowie oraz Ludwika Węgrzyna - starostę i jednocześnie prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP w Bochni.
    Po odczytaniu stosownych uchwał odbyła się ceremonia dekoracji Złotym Znakiem Związku najpierw sztandaru Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Bochni, a potem jej Komendanta st. bryg. Władysława Baniaka. - To odznaczenie jest wyrazem szacunku i podziękowania Związku dla Pana i Jednostki za trud włożony na rzecz ochrony przeciwpożarowej, jak również w zakresie pomocy i współdziałania ze strażakami - ochotnikami - powiedział po dekoracji poseł Woda.
    Podczas tej uroczystości wręczono także złote, srebrne i brązowe odznaki "Za zasługi dla pożarnictwa". Otrzymali je m. in. Starosta Ludwik Węgrzyn, kpt. Krzysztof Kokoszka, asp. Ryszard Gaworczyk i kpt. Lucyna Kędrzierska. Kilkunastu zawodowych strażaków otrzymało także awanse na kolejne stopnie strażackie.
    Po zakończeniu tej części uroczystości rozległa strażacka kolumna pododdziałów i samochodów, prowadzona przez strażacką orkiestrę dętą z Okulic, przemieściła się do bazyliki p.w. św. Mikołaja, gdzie odprawiona została w intencji strażaków. uroczysta msza św.
    Po jej zakończeniu strażacy urządzili na płycie rynku pokaz nowoczesnej techniki i ratownictwa strażackiego. Licznie zgromadzeni na rynku mieszkańcy Bochni mogli zobaczyć jak działają strażacy po wypadku drogowym, w wyniku którego trzeba wydostać z rozbitego auta kierowcę, a następnie nowoczesny wóz ratownictwa techniczno - chemicznego (nie będący niestety na wyposażeniu jednostki z Bochni, lecz wypożyczony z Brzeska) oraz 30 - metrową strażacka drabinę ( także wypożyczoną, tym razem ze Szkoły Aspirantów z Krakowa).
    Bocheńskie uroczystości zainaugurowały Dni Ochrony Przeciwpożarowej na terenie powiatu. Ich zwieńczeniem będą ćwiczenia ratownicze, które w końcu maja zostaną przeprowadzone na terenie gminy Drwinia.
    Strażakom, zarówno ochotnikom, jak i zawodowcom, życzmy, by wyjeżdżali tylko na ćwiczenia i uroczystości, a jeśli już będą musieć ratować ludzkie życie i mienie, to by do remiz wracali wszyscy zdrowi i w przekonaniu dobrze spełnionego obowiązku.

                                                                                           Tadeusz Olszewski dla miesięcznika "Ziemia Bocheńska" - maj 1999 r.

[wstecz]