DWA APELE ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZOSP RP
Apele Prezesa ZG ZOSP RP na 1 i 11 listopada.
Apel 1.  

 

Szanowne Druhny i Druhowie
Rycerze Świętego Floriana

    Przed nami Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. To czas kiedy wspominamy bliskich, przyjaciół i znajomych, wszystkich Tych którzy odeszli.
Jak powiedział ks. Jan Twardowski „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych ".

    Zbierzmy się w tym czasie, żeby uczcić pamięć inicjatorów powstania, w 1921 roku. Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz aby wspomnieć tych, którzy udając się na wieczną służbę opuścili nasze szeregi Odwiedźmy ich groby, miejsca upamiętnienia, pomniki.

   Dajmy wyraz pamięci tym, którzy spiesząc z pomocą drugiemu
człowiekowi złożyli na ołtarzu strażackiej służby ofiarę najwyższą, ofiarę swego życia. Pamiętajmy o symbolicznym zapaleniu znicza, złożeniu kwiatów, modlitwie.

   Oddajmy Im cześć.

 

                             Ze strażackim pozdrowieniem
Prezes
Zarządu Głownego ZOSP RP
Waldemar Pawlak

Apel 2.

Szanowne Druhny i Druhowie
Rycerze Świętego Floriana

    W związku ze zbliżającą się 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszam Was, Druhny i Druhowie, do współtworzenia wyjątkowej akcji: „Niepodległa do hymnu". Inicjatywy, której podstawowym celem jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu 11 listopada
dokładnie o godzinie 12:00.

   11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego", płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do hymnu" zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa" wzięło udział prawie 1 000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.
   Równie uroczyście i licznie było w 2019 i 2020 roku - śpiewaliśmy wspólnie od Bałtyku po szczyty gór, w malutkich wsiach i największych metropoliach, w kraju i za granicą miliony Polaków i przyjaciół Polski znów połączyło się w jedną,biało - czerwona rodzinę.   
   Pom imo obostrzeń epidem iologicznych Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP chce podtrzymać tę tradycję i zachęca aby śpiewać także w tym roku - zachęcamy by śpiewać w Ochotniczych Strażach Pożarnych, domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub podczas uczestnictwa w lokalnych wydarzeniach z zachowaniem zasad dystansu społecznego, jeśli wytyczne służb w danym regionie na
to pozwolą.
    Pamiętajmy o uroczystym wciągnięciu flagi na maszt w remizach, a w setną rocznicę zjednoczenia ruchu strażackiego niech w całym kraju zabrzmi także hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

                                         Ze strażackim pozdrowieniem

Prezes Zarządu Głownego ZOSP RP
Waldemar Pawlak

wstecz