Podsumowanie akcji - Kraków - 28.02.2013 r.

Podsumowanie akcji - Kraków - 28.02.2013 r.

"OGNISTY RATOWNIK" - PODSUMOWANIE I ODZNACZENIA - 28.02.2013

     W dniu 28 marca 2013 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie wręczono odznaczenia państwowe, puchary i wyróżnienia zasłużonym i honorowym dawcom krwi z Małopolski biorącym udział w VII Edycji Programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" skierowanego głównie do strażaków i druhów z OSP.
   Z terenu Małopolski w Programie tym uczestniczyło zaledwie 6 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym dwie z gminy Drwinia; OSP Dziewin i OSP Ispina - jedyne jednostki w powiecie bocheńskim, które wyróżniono okolicznościowymi dyplomami.
    Łącznie druhowie oddali podczas 4 otwartych akcji Gminnego Klubu HDK PCK w Drwini 15 litrów krwi pełnej. Udział w Programie jest inicjatywą i zasługą Prezesa wspomnianego Klubu - pana Stefana Stycznia, który organizował całe przedsięwzięcie w gminie Drwinia, za które składają podziękowania druhowie z w/w jednostek z terenu gminy.
   Krzyżami Zasługi odznaczył wyróżnionych Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, natomiast, natomiast puchary i wyróżnienia strażakom oraz druhom wręczyli zastępca KW PSP w Krakowie st. bryg. Piotr Konar, Członek Zarządu Głównego PCK Jerzy Kornaus i Prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK prof. nadzw. dr hab. Mieczysław Pasowicz.
   W swoich przemówieniach i podziękowaniach zwrócili uwagę, że głównym celem Programu nie jest rywalizacja ale dążenie do zwiększenia ilość darowanej krwi. Ratownicy w Małopolsce zebrali jej aż 1000 litrów.
   Organizatorzy Programu, Państwowa Straż Pożarna, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Polski Czerwony Krzyż, od początku jego realizacji postawili sobie cel: dotarcie z promocją i organizacją honorowego krwiodawstwa do lokalnych środowisk poprzez jednostki strażackie w całym kraju oraz poprawę zaopatrzenia służby zdrowia w krew.
   W ocenie jednostek PSP, OSP i JRG komisja brała pod uwagę wskaźnik: "ilość krwi pozyskanej w ramach programu w przeliczeniu na 1 strażaka w jednostce". Wśród PSP najlepszą w kraju jest jednostka PSP w Brzesku, a wśród OSP w Małopolsce zwyciężyły kolejno jednostki z Izdebnika, Zakrzowa i Woli Batorskiej, od lat biorący udział w programie.
Pierwsza, pilotażowa edycja "Ognistego Ratownika" trwała tylko od października do grudnia 2006 r., a zaowocowała pozyskaniem 1.300 litrów krwi. W 2007 r. druga edycja przyniosła 4.700 litrów. Trzecia w 2008 roku powiększyła wynik do 5.756, czwarta w 2009 roku przyniosła 5.786 litrów krwi. W 2010 roku - 6.162, w 2011 - 5.592 litry i 5.600 litrów w roku ubiegłym.
    Łącznie na terenie Polski w ramach Programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" zebrano 34.896 litrów bezcennego leku dla osób chorych, ofiar wypadków, dla potrzebujących.

Akcja "Ognisty ratownik" - Dziewin - 02.02.2013 r. Akcja "Ognisty ratownik" - Dziewin - 02.02.2013 r.

   2 lutego 2013 roku do Ośrodka Zdrowia w Dziewinie zgłosiło się 30 osób w róznym wieku, pragnącym oddać krew.  Większość to osoby młode, połowę stanowiły kobiety. Po badaniach krew mogły oddać 22 osoby, co pozwoliło na przekazanie do banku krwi w ilości 9900 ml krwi pełnej. Tradycyjnie już nie zabrakło druhów z OSP Dziewin i Ispina (stawiło się po 6 z każdej jednostki) biorących udział w akcji "Ognisty ratownik- gorąca krew". Cząstką własnego życia podzielił się z najbardziej potrzebującymi również Wójt Gminy Drwinia Jan Pająk.
    Wśród druhów oddających krew stawili się: dh Joanna Niedziela-Aksamit,  Dorota Szydłowska, Piotr Aksamit, Maksymilian Majta, Piotr Smętek, Józef Data, Barbara Makuch i Leszek Machaj.
    Kolejna otwarta akcja krwiodawstwa będzie miała miejsce w dniu 13 kwietnia 2013 r. także w Ośrodku Zdrowia w Dziewinie, na którą już dziś serdecznie zaprasza prezes Klubu HDK PCK w Drwini pan Stefan Styczeń.
    Do zaproszenia przyłączają się również Zarządy OSP Dziewin i OSP Ispina licząc na dalszą aktywność druhów, zawsze spieszącym z ratunkiem będącym w potrzebie.

wstecz