I. Małopolski Zlot MDP - Rabsztyn 2011. Foto: olkuszanin.pl.
I. MAŁOPOLSKI ZLOT MDP - RABSZTYN - 10.09.2011

    W sobotę 10 września 2011 roku, na dziedzińcu zamkowym w Rabsztynie pod Olkuszem, odbył się I Młodzieżowy Zlot Drużyn Pożarniczych. Honorowy patronat nad zlotem przyjęli : Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Stanisław Sennik, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kazimierz Szabla.
    I. Młodzieżowy Zlot Drużyn Pożarniczych otworzyła orkiestra dętą z Biskupic pod batutą kapelmistrza Pana Marka Konarskiego. W zlocie uczestniczyli : Mirosław Mosoczy - reprezentujący komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie, Władysław Kucharski - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP, Małgorzata Węgrzyn - również wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP, Łukasz Smółka - Z-ca Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału wojewódzkiego ZOSP RP.
    Ideą Zlotu było udowodnienie, że młodzież strażacka potrafi się spotkać i w przyjacielskiej atmosferze ze sobą rywalizować, uczyć się i przede wszystkim świetnie się razem bawić. Pomysłodawcą takiej formy spotkań MDP był druh Marek Krzykawski, Antoni Kwarciak oraz Władysław Kucharski, przewodniczący komisji ds. młodzieży.  
    Organizatorzy przygotowali pięć konkurencji, które musiała pokonać każda drużyna. Zawodnicy stanęli między innymi przed trudnym zadaniem, polegającym na zespołowej jeździe na specjalnie przygotowanych wielkich nartach. Ta konkurencja wymagała przede wszystkim współpracy całej drużyny oraz dobrego skoordynowania. Każdy team musiał także wykazać się sprawnością w budowaniu linii gaśniczej, czy sprawnym przenoszeniu na własnych głowach kubków z wodą, do czego potrzebne było duże skupienie.
    Ważnym punktem Zlotu było mini szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas którego uczestnicy uczyli się prawidłowego wzywania służb ratowniczych, oraz najważniejszych zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. W trakcie zmagania się z kolejnymi konkurencjami uczestnicy Zlotu mogli zobaczyć pokaz zrzutów wody przez specjalne samoloty "Dromadery" wykorzystywane do gaszenia pożarów z powietrza. Pokazowy lot został przygotowany dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
   Dodatkową, niespodzianką a zarazem jedną z największych atrakcji Zlotu, były specjalne konkurencje dla kierowców i opiekunów, którzy przyjechali z drużynami. Wiele radości i śmiechu wywołało przewożenie zawodników na taczkach, czy wbijanie gwoździa cieńszą stroną młotka.
   Na zakończenie organizatorzy przygotowali posiłek. Restauracja "Podzamcze" ugościła uczestników zlotu grochówką, pieczoną kiełbaską i napojami zapewniając również muzykę śpiew i taniec. Organizatorzy tego historycznego Zlotu, w którym uczestniczyły dwie MDP z terenu powiatu bocheńskiego ( MDP OSP Tarnawa oraz MDP OSP Mikluszowice) zapowiedzieli, że Zlot Młodzieży będzie się odbywał cyklicznie raz w roku, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem wszystkich uczestników.

OBSZERNY FOTOREPORTAŻ >>>

Źródło i foto: www.olkuszanin.pl

MDP OSP Mikluszowice na Zlocie MDP w Rabsztynie.
MDP OSP MIKLUSZOWICE NA I. MAŁOPOLSKIM ZLOCIE MDP

     Druhowie OSP Mikluszowice uczestniczący w Zlocie to: opiekunowie - prezes Piotr Bartyzel, Michał Machaj i Bogdan Jarosz oraz członkowie MDP: Janusz Kudełka, Damian Bartyzel, Łukasz Rutkowski, Mikołaj Dziedzic, Grzegorz Kaszowski, Kamil Nowak.
    Gdy sie rozmawiało z uczestnikami wyjazdu, to na  twarzach młodych strażaków malował się uśmiech i zadowolenie, byli usatysfakcjonowani, że mieli możliwość kontaktu z innymi druhami, nie z gminy, nawet i nie z powiatu, lecz województwa. Zorganizowane dla nich zostały liczne konkurencje, w których to musieli wykazać się sprytem, szybkością, dokładnością a nawet obsługą sprzętu gaśniczego w rozwinięciu bojowym. Smaczku dodawały piękne widoki, gdyż nieopodal znajdowały się ruiny zabytkowego zamku. Tak, więc dla młodych była to piękna lekcja historii połączona z integracją młodych druhów OSP z województwa małopolskiego.

MDP OSP Mikluszowice na Zlocie MDP w Rabsztynie. MDP OSP Mikluszowice na Zlocie MDP w Rabsztynie.
OBSZERNY FOTOREPORTAŻ >>>

Źródło i foto: www.ospmikluszowice.cba.pl

ZAPROSZENIE NA I. MAŁOPOLSKI ZLOT MDP

Fragment pisma z ZOW ZOSP RP w Krakowie.

Krakow, dnia 24.08.2011 r.
Szanowna Druhna, Szanowni Druhowie
Prezesi ZOP ZOSP RP

    W imieniu Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji ds. Młodzieży Dh Władysława Kucharskiego zapraszam do udziału w l-szym Małopolskim Zlocie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, który odbędzie się 10 września br. w Rabsztynie-Podzamcze pow. olkuski ogodz-11.30
   W związku z tym bardzo proszę o wydelegowanie z Powiatu 2-ch drużyny MDP po 5 osób, 1 opiekuna i 1 kierowcę.
    Zgłoszenie należy przesłać do Biura w Krakowie do dnia 5 września br. fax-12-653-08-06 lub e-mail krakow@zosprp.pl.
    W razie pytań, proszę dzwonić Dh Łukasz Smółka 607-162-646 lub Dh Władysław Kucharski 606-246-140.

Program Zlotu :
godz. 10.30 - 11.15 - rejestracja uczestników Zlotu.
godz. 11.30 - otwarcie Zlotu - przywitanie Gości, omówienie programu, wspólny posiłek,
- pokaz walk rycerskich,
- konkurencje zręcznościowe,
- ognisko, pieczenie kiełbasek,
godz. 16.00 - zakończenie Zlotu.

Uwaga:
    Z każdego Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP typowane są 2 drużyny po 5 osób, 1 opiekun + kierowca.
Prosimy zgłaszać się po informację odpowiednio do Prezesów Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP.
    Na terenie powiatu bocheńskiego sprawą tą zajmuje się Druh Wiceprezes Tadeusz Cichoń. Obecnie trwają ustalenia w sprawie pokrycia kosztów ubezpieczenia i przejazdu, a także doboru drużyn i opiekuna oraz kierowcy.
    O podjętyvh ustaleniach poinformujemy niezwłocznie.

Komunikat 1:
Z uwagi na zawody strzeleckie zawody w Pogwizdowie, ustalono że udział w Zlocie Młodopolskim MDP organizują samodzielnie Zarządy Gminne Związku.

Komunikat 2:
Powiat bocheński w I. Małopolskim Zlocie MDP reprezentować będą drużyny: MDP OSP Tarnawa oraz MDP OSP Mikluszowice.

[kronika2011] [zloty]