Spotkanie strażaków z Saarlouis z MDP Gminy Żegocina.
STRAŻACY Z SAARLOUIS Z WIZYTĄ W MDP OSP GMINY ŻEGOCINA

     Od 30 września do 3 października 2010 r. Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia - Saarlouis i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni gościło0  4 - osobową grupę strażaków z Saarlouis. Było to kolejne, piąte już spotkanie polskich i niemieckich straaków z zaprzyjaźnionych miast.
     Kilkudniowy program spotkania zawierała elementy wymiany zawodowej, dyskusje na temat systemu ratowniczo-gaśniczego, prezentacje sprzętu i taktyki pożarniczej, jak k również zabezpieczenia przeciwpożarowego zakładów. W trakcie pobytu w Bochni zaplanowano zapoznanie gości z funkcjonowaniem Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, ćwiczenia na poligonie pożarniczym w m. Kościelec na terenie powiatu proszowickiego, jak również prezentacje zabezpieczeń przeciwpożarowych na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie.
    Ważnym celem wizyty była również wymiana doświadczeń w zakresie zachęcania młodzieży do wstępowania w szeregi ochotniczych straży pożarnych i stwarzanie efektywnych i ciekawych metod szkolenia ratowniczego> 1 października w Żegocinie, na terenie której działa aż cztery drużyny MDP, odbyło się spotkanie zaproszonych gości z młodzieżowymi drużynami pożarniczymi działającymi przy jednostkach OSP. Goście z Saarlouis oglądali najpierw gminne eliminacje do III. Powiatowego Turnieju Rekreacyjnego MDP, a nastepnie w auli Zespołu Szkół w Żegociie oglądnęłi prezentację komputerową o MDP Powiatu Bocheńskiego, przygotowaną i przedstawioną przez druha Tadeusza Olszewskiego.  Autor prezentacji pokazał także podstawowe formy pracy ze strażacką młodzieżą oraz przedstawił dwa krótkie filmiki ilustrujące niektóre z form pracy z MDP
.. W spotkaniu uczestniczyli także opiekunowie drużyn spoza gminy Żegocina - druhowie: Stanisław Gutowski (OSP Trzciana) i Stanisław Krzywda (OSP Wiśnicz Mały). Kolejny etap obejmuje współpracę na płaszczyźnie grup młodzieżowych i ich wzajemne odwiedziny, służące wymianie doświadczeń.
    Szef delegacji niemieckiej Reiner Quirin podziękował za miłe przyjęcie i prezentację. Stwierdził, że cele i formy pracy polskich i niemieckich strażaków z młodzieżą są właściwie takie same, z ta różnicą, że drużyny młodzieżowe w Gminie Żegocina działają od kilku lat, a w okręgu Saarlouis od 50-ciu. Wszyscy członkowie delegacji niemieckiej zaczynali swoją przygodę ze strażą od pracy w drużynach młodzieżowych, a teraz są komendantami. Życzył polskiej młodzieży, by poszła w ich ślady. Następnie przekazał Tadeuszowi Olszewskiemu zestaw dokumentów, na podstawie których prowadzona jest praca z młodzieżą strażacką w Niemczech. Wyraził nadzieję, że pomogą one opiekunom w jeszcze lepszej organizacji pracy z polską młodzieżą. Poinformował także, że w przyszłym roku Saarland organizuje obóz pod namiotami dla strażackiej młodzieży z Niemiec, który odbędzie się nad jeziorem Bostalsee w dniach od 24 czerwca do 1 lipca 2011 roku i byłoby mu miło, gdyby na tym obozie była także grupa z bocheńskich MDP.
    W ramach wizyty strażacy z Saarlouis poznali także kolejne ciekawe miejsca związane z naszym regionem, tj. Kopalnię Soli w Wieliczce i zabytki Krakowa.

Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina. Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina.
Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina. Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina.
Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina. Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina.
Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina. Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina.
Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina. Strażacy z Saarlouis u MDP Gminy Żegocina.
Strażacy z Saarlouis z wizytą u MDP Gminy Żegocina.
wstecz