ZARZĄD POWIATOWY ZOSP RP W BOCHNI

PRASÓWKA

Strażackie zaduszki

Artykuł z 25.11.2006 r.

Łakta Górna. Strażackie zaduszki
   Już po raz trzeci strażacy z wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Żegocina oraz OSP w Łąkcie Dolnej, a także rodziny zmarłych strażaków, modlili się w ich intencji podczas specjalnej mszy świętej. Kilka dni temu w kościele parafialnym w Łąkcie Górnej odprawił ją kapelan strażaków - ochotników gminy Żegocina, ks. proboszcz Stanisław Szczygieł.
     Podczas nabożeństwa kapelan strażaków przypomniał, jak zrodziła się idea dorocznych zaduszek. -
Zrozumieliśmy wszyscy, że w pośpiechu życia trzeba znaleźć trochę czasu, aby najzwyczajniej pomodlić się za tych, którzy dzielili z nami nasz człowieczy i strażacki los - mówił ks. Slani-sław Szczygieł. - Chcemy ich dziś przypomnieć, w ich imieniu rozmawiać z Bogiem.
     Ważną częścią uroczystości była ceremonia wypominkow, którą poprowadził druh Czesław Burkowicz. Prosił on kolejno naczelników lub prezesów poszczególnych jednostek o złożenie na ołtarzu zapalonych zniczów, a potem wyczytanie imion i nazwisk zmarłych druhów z każdej jednostki. Po każdym wypominku śpiewano pieśń modlitewną.
    Wart podkreślenia jest fakt, że od samego początku na strażackie zaduszki przybywają prawie wszyscy druhowie z gminy Żegocina. W tym roku wśród uczestników spotkania byli też m.in.: Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka, wójt gminy Żegocina Jerzy Błoniarz oraz Prezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie - Leopold Grabowsłci.

"Dziennik Polski" - 24.XI.2006. PB

[wstecz]