ZARZĄD POWIATOWY ZOSP RP W BOCHNI

PRASÓWKA

SAMOCHÓD I ODZNACZENIA

Artykuł w "Dzienniku Polski".

     W Rzezawie gminne obchody Święta Niepodległości połączono z przekazaniem samochodu ratowniczo-gaśniczego tamtejszej jednostce OSP. Przy okazji niedzielnego święta uhonorowano również medalami i odznakami wyróżniających się strażaków oraz osoby wspierające ochotnicze straże pożarne.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym. Celebrowali ją proboszcz parafii w Rzezawie - ks. Stefan Broniak oraz ks. Stefan Irla - kapelan strażaków OSP gminy Rzezawa. W homilii nawiązał on do 89. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreślił zasługi strażaków - ochotników. Wraz z przedstawicielami siedmiu jednostek OSP działających na terenie gminy Rzezawa (Borek, Łazy, Jodłówka, Ostrów Królewski, Okulice, Krzeczów, Rzezawa) we mszy świętej uczestniczyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście, m. in. starosta bocheński - Jacek Pająk, komendant PSP w Bochni - mł. brygadier Krzysztof Kokoszka, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bochni - Ludwik Węgrzyn, wójt gminy Rzezawa -Józef Słonina oraz przewodniczący Rady Gminy Rzezawa - Bogdan Klęsk.
Poświęcenie i przekazanie samochodu odbyło się na placu przed kościołem parafialnym. Kluczyki do Jelcza 110, używanego do tej pory przez Państwową Straż Pożarną w Bochni, przedstawicielom OSP Rzezawa (Robertowi Surmie i Januszowi Waśniowskiemu) przekazał komendant PSP w Bochni - Krzysztof Kokoszka. Ludwik Węgrzyn dokonał wraz z nim dekoracji kilkunastu osób strażackimi medalami. Zloty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymał Paweł Matyasik, Srebrny: Krzysztof Baran, Wojciech Gorczyca, Grzegorz Małek i Robert Surma, a brązowy: Jacek Pająk, Józef Słonina, Kazimierz Gorczyca, Zbigniew Łęczek i Andrzej Świgost. Odznakę "Wzorowy Strażak" otrzymali: Robert Shoebesberger, Łukasz Skrzypek, Mateusz Biel, Marcin Biel, Michał Biel, Andrzej Kica, Wojciech Bielak, Bogdan Lekki, Paweł Hapłyk, Marcin Puchała, Jakub Synowiec, Tomasz Spyrka i Jacek Czesak.

    Z placu przykościelnego uroczystość przeniosła się do szkoły w Rzezawie. Na sali gimnastycznej młodzież szkolna zaprezentowała część artystyczną poświęconą Świętu Niepodległości. Z kolei młodzież ze świetlicy w Buczko-wie i Rzezawie przedstawiła scenkę z życia OSP w Rzezawie. Uroczystość swoją grą uświetniła również Orkiestra Dęta z Okulic. Dodajmy, że w wakacje Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę o przyznaniu jednostce OSP w Rzezawie samochodu ratowniczo-gaśniczego. Decyzja została podjęta po złożeniu wniosku przez OSP. Spełniał on wymagane do przyznania sprzętu warunki formalne i merytoryczne. Jest to już drugi samochód, który w ciągu ostatnich dwóch lat został przyznany dla jednostki OSP w Rzezawie.
(PB)

"Dziennik Polski" - 13.XI.2007. PB

[wstecz]