III. Małopolski Zlot MDP.

III MAŁOPOLSKI ZLOT MDP - KUCHY - 10.08.2013

     Ponad 100 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Małopolski i Śląska zawitało w sobotę 10 sierpnia 2013 r. do Gminy Klucze na III Małopolski Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Impreza rozpoczęła o godz. 9.30 w miejscowości Chechło. Dowódcy wszystkich drużyn odbierali przygotowane dla wszystkich uczestników materiały (m.in. podkoszulki, woreczki na piasek z Pustyni Błędowskiej, pamiątkowy proporczyk, a także bloczki na posiłki) oraz losowane były numery startowe. Młodzież miała okazję zapoznać się ze sprzętem wystawionym przez VI Brygadę Powietrzno - Desantową.
    Niestety niesprzyjająca pogoda (padający deszcz, mgła) nie pozwoliły na przeprowadzenie pokazu skoków spadochronowych w wykonaniu żołnierzy z VI Brygady z Krakowa. Nie udało się zobaczyć również pokazu zrzutu wody z samolotów gaśniczych "Dromader", który miał zostać wykonany nad pustynią.
    Następnie wszystkie drużyny przemieściły się w długiej kolumnie wozów strażackich na stadion sportowy w Kluczach, gdzie miało miejsce oficjalne otwarcie Zlotu. Na uroczystość przybyło wielu gości w tym m.in. V-ce Prezesi ZG ZOSP RP Teresa Tiszbierek i gen. bryg. w st. spocz. Zbigniew Meres, Poseł Edward Siarka i zarazem Prezes OW ZOSP RP w Krakowie, Dyrektor Wykonawczy Kazimierz Sady wraz z zastępcą Łukaszem Smółką, członkowie ZOP ZOSP RP w Olkuszu, Małopolski Kapelan Strażaków mł. bryg. Władysław Kulig, Wójt Gminy Klucze, Starosta Olkuski.
    Na płycie boiska można było spróbować różnych potraw i wypieków przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Klucze.
    Zgodnie z wylosowaną kolejnością drużyny wyruszały na przygotowaną trasę, na której czekały różne konkurencje: rzut bojką do tonącego, rzut do celu piłeczką tenisową, wspinaczka na Górę Czubatkę, udzielanie pierwszej pomocy.
Z   lot, w któym uczestniczyły 3 MDP z powiatu bocheńskiego (MDP OSP Drwinia - 2 drużyny i MDP OSP Niedary) sprzyjał integracji i zdobyciu doświadczenia. Młodzi strażacy mogli utrwalić sobie lub nauczyć się technik ratowniczych pomocnych w życiu codziennym.
Na "Zielonym" stawie w Kluczach ćwiczono rzuty boją ratowniczą i pomoc tonącemu, natomiast po wspięciu się na wzgórze "Czubatka" (punkt widokowy na Pustynię Błędowską) na kilku stanowiskach jednocześnie drużyny ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy (z użyciem fantomów).
    W czasie trwania Zlotu odbyło się kilka wydarzeń towarzyszących, m.in. występy Orkiestry Strażackiej oraz zespołu rockowego "Żywioły". Duża atrakcją była możliwość przejazdu wozami strażackimi, obejrzenie sprzętu na wyposażeniu jednostek ratowniczo - gaśniczych oraz zajęcie miejsca za kierownicą zabytkowego wozu z Muzeum Pożarnictwa w Olkuszu. Ponadto można było spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, którą przywieźli ze sobą druhowie z OSP w Pcimiu.

III. Małopolski Zlot MDP.

III. Małopolski Zlot MDP.

III. Małopolski Zlot MDP.

III. Małopolski Zlot MDP.

III. Małopolski Zlot MDP.

III. Małopolski Zlot MDP.

III. Małopolski Zlot MDP. III. Małopolski Zlot MDP.
III. Małopolski Zlot MDP. III. Małopolski Zlot MDP.
III. Małopolski Zlot MDP. III. Małopolski Zlot MDP.
III. Małopolski Zlot MDP. III. Małopolski Zlot MDP.

Foto i relacja: Paweł Wymazała

ZAPROSZENIE NA III ZLOT MDP >>>    

I ZLOT MDP 2011 - RABSZTYN >>>

II ZLOT MDP 2012 - GDÓW >>>

wstecz

[zloty]