POWIATOWE ELIMINACJE OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"   18.04.2008

  otwppow2008-01.jpg (12660 bytes)    otwppow2008-02.jpg (15571 bytes)
Także w tym roku powiatowe eliminacje rozegrano w sali konferencyjnej Starostwa. Komisja turniejowa: T. Cichoń, W. Sajak, W. Baniak.

     W powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", rozegranych 18 kwietnia 2008 roku w Starostwie Powiatowym w Bochni, wzięło udział 18 uczestników, po ośmiu w grupie szkół podstawowych i gimnazjów oraz dwoje z liceum.  W stosunku do roku poprzedniego nastąpiła więc poprawa, choć eliminacje gminne przeprowadzono jedynie w 4 gminach: Drwini, Lipnicy Murowanej, Trzcianie i Żegocinie.
    W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bochni przybyłych uczniów i ich opiekunów powitał w imieniu organizatorów tj. Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni - przewodniczący komisji konkursowej - druh Tadeusz Cichoń - wiceprezes Zarządu. Po przedstawieniu członków Komisji, przypomniał podstawowe zasady regulaminu.

   Władysław Baniak i kpt. Witold Sajak podczas rozdawania testów. Wszystkie grupy pisały razem, ale każda inny test.

Władysław Baniak i kpt. Witold Sajak podczas rozdawania testów.

Wszystkie grupy pisały razem, ale każda inny test.
 Losowanie pytań przed ustnym finałem. Jako pierwszy odpowiadał przed komisją Adrian Stary.
Losowanie pytań przed ustnym finałem - grupa I. Jako pierwszy odpowiadał przed komisją Adrian Stary.

    Pierwszą częścią eliminacji był pisemny test wiadomości, opracowany przez Komendę Powiatową PSP w Bochni. Składał się z 25 pytań. Jak się wydawało nie sprawił on dużych kłopotów uczestnikom rywalizacji, bo pierwszy z uczniów (Jakub Pławecki z PSP w Rajbrocie) wyszedł z sali już po 10 minutach. Pośpiech okazał się złą taktyką, gdyż Jakub nie zdołał zakwalifikować się do ustnego finału. Po sprawdzeniu testów, komisja poinformowała o dorobku punktowym każdego z uczniów. Okazało się, że najwięcej punktów zdobyli i do ustnego finału zakwalifikowali się:
a) w grupie pierwszej: Joanna Sadulska (PSP Dziewin), Adrian Stary (PSP Łąkta Górna) i Justyna Józefat (PSP Dziewin),
b) w grupie drugiej: Adrian Adamczyk (PG Trzciana), Filip Makuch (PG Mikluszowice) i Bartłomiej Wrona (PG w Trzcianie),
c) w grupie trzeciej: Dominika Trojan i Bartłomiej Kamionka.
    Po wylosowaniu zestawów pytań, jako pierwsi odpowiadali przed jury uczniowie szkól podstawowych. Po nich przyszła kolej na finalistów z gimnazjów. Rywalizacja była zacięta, zwłaszcza w grupie pierwszej - uczniowie szkół podstawowych. Minimalnie lepsza (8 pkt.) okazała się debiutująca w turnieju uczennica klasy piątej PSP w Dziewinie Joanna Sadulska. Podopieczna pani Wiesławy Machaj tylko o jeden punkt wyprzedziła kolegę z Łąkty Górnej - Adriana Starego i o półtora koleżankę ze szkoły - Justynę Józefat.

Komplet punktów zdobył w ustnym finale Adrian Adamczyk z PG w Trzcianie.  Dwa punkty mniej zdobył jego kolega ze szkoły Bartek Wrona.
Komplet punktów zdobył w ustnym finale Adrian Adamczyk z PG w Trzcianie. Dwa punkty mniej zdobył jego kolega ze szkoły Bartek Wrona.

    Ustny finał w grupie gimnazjalistów był popisem uczniów Publicznego Gimnazjum w Trzcianie. Adrian Adamczyk zdobył komplet - 9 pkt, a jego kolega ze szkoły Bartłomiej Wrona 7. Dało im to odpowiednio I i II miejsce. Trzeci finalista - Filip Makuch z PG w Mikluszowicach zdobył 6, 5 pkt. Z takiego obrotu sprawy najbardziej ucieszył się sprawujący opiekę nad swoimi uczniami pan Andrzej Kącki - dyrektor trzciańskiego gimnazjum.

Dominika Trojan odpowiadała jako pierwsza przedstawicielka grupy trzeciej. Ostatnim finalistą był Bartłomiej Kamionka.
Dominika Trojan odpowiadała jako pierwsza przedstawicielka grupy trzeciej. Ostatnim finalistą był Bartłomiej Kamionka.

    W grupie trzeciej lepszą wiedzą wykazała się pochodząca z Rajbrotu, ale reprezentująca Gminę Żegocina uczennica LO w Żegocinie - Dominika Trojan. Zdobyła 6 punktów i zdecydowanie pokonała kolegę ze szkoły Bartłomieja Kamionkę, który uzyskał jedynie 3,5 punktu.
    Wszystko było już jasne. Trzeba było tylko wypełnić protokoły i dyplomy oraz zaprosić do sali uczestników eliminacji, ich opiekunów oraz gości specjalnych: Starostę Bocheńskiego Jacka Pająka, Komendanta Powiatowego PSP w Bochni Krzysztofa Kokoszkę i Prezesa Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni Ludwika Węgrzyna.
    Wyniki końcowe ogłosił sekretarz komisji Władysław Baniak. Ceremonia wręczania nagród, dyplomów oraz upominków dla uczestników eliminacji powiatowych oraz nauczycieli - opiekunów zawodników, trwała dłuższą chwilę, ale liczba wręczonych nagród i upominków była w tym roku, dzięki hojności Starostwa Powiatowego w Bochni, wyjątkowo duża. Wartościowe książki, sprzęt turystyczny i sportowy - to wszystko trafiło do finalistów tegorocznej edycji OTWP "Młodzież zapobiega pożarom".

Starosta Bocheński Jacek Pająk podczas wręczania dyplomu Joannie Sadulskiej. Prezes Ludwik Węgrzyn podczas wręczania dyplomu Adrianowi Adamczykowi.
Starosta Bocheński Jacek Pająk podczas wręczania dyplomu Joannie Sadulskiej. Prezes Ludwik Węgrzyn podczas wręczania dyplomu Adrianowi Adamczykowi.
Nagroda główna - lodówka turystyczna - dla Dominiki Trojan. Opiekunowie zawodników otrzymali natomiast zestawy upominków.

Nagroda główna - lodówka turystyczna - dla Dominiki Trojan.

Opiekunowie zawodników otrzymali natomiast zestawy upominków.

    Dyplomy i nagrody wręczali wspólnie Starosta Jacek Pająk, Prezes Ludwik Węgrzyn i Komendant Krzysztof Kokoszka.  Sympatyczną tradycją eliminacji powiatowych stało się wręczanie upominków również dla nauczycieli - opiekunów uczestników turnieju. To forma skromnego podziękowania za czas poświęcony na przygotowanie uczniów i opiekę nad nimi podczas wyjazdu do Bochni.

Przemawia Starosta Bocheński Jacek Pająk. Laureaci i organizatorzy eliminacji powiatowych OTWP 2008.
Przemawia Starosta Bocheński Jacek Pająk. Laureaci i organizatorzy eliminacji powiatowych OTWP 2008.

    Na koniec ceremonii wręczania nagród głos zabrali jeszcze goście. Starosta Bocheński Jacek Pająk wyraził zadowolenie ze wspólnie z Zarządem Powiatowego Oddziału ZOSP w Bochni przeprowadzonego turnieju. Uznał, że   turniej odgrywa bardzo ważną rolę w rozwijaniu potrzebnej w życiu osobistym i społecznym wiedzy i praktycznych umiejętności. Dobrej wiedzy pogratulował uczniom druh Ludwik Węgrzyn. Podziękował nauczycielom - opiekunom uczniów za przygotowanie młodzieży do turnieju. Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku w eliminacjach szkolnych, a potem także powiatowych wezmą udział uczniowie z terenu wszystkich miast i gmin powiatu. Przemówił także Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka.
    Oceniając tegoroczny turniej przewodniczący jury  Tadeusz Cichoń stwierdził, że poziom przygotowania uczniów był wysoki, zwłaszcza w grupie szkół podstawowych i gimnazjów. Ubolewał jednak, że brak zainteresowania turniejem w większości bocheńskich gmin, a zwłaszcza w mieście Bochni, gdzie jest najwięcej młodzieży uczącej się w szkołach. Zapowiedział zmianę w sposobie promocji tego tak bardzo pożytecznego turnieju. Zarząd Oddziału Powiatowego zakupił już pomoce naukowe, które zostaną przekazane do gmin. Natomiast  do dyrektorów szkół prośba o organizowanie eliminacji najniższego stopnia (w szkołach i gminach) zostanie przedstawiona na jednej z narad kadry kierowniczej oświaty z terenu powiatu bocheńskiego.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów eliminacji powiatowych OTWP "Młodzież zapobiega pożarom" - 2008.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów eliminacji powiatowych OTWP "Młodzież zapobiega pożarom" - 2008.

Wyniki końcowe:
1. Grupa I (szkoły podstawowe: 1. Joanna Sadulska (PSP w Dziewinie - op. Wiesława Machaj), 2. Adrian Stary (PSP w Łąkcie Górnej - op. Wiesława Kruczyńska - Stary), 3. Justyna Józefat  (PSP Dziewin - op. Wiesława Machaj).
2. Grupa II (gimnazja): 1. Adrian Adamczyk (PG w Trzcianie - op. Andrzej Kącki), 2. Bartłomiej Wrona (PG w Trzcianie - op. Andrzej Kącki), 3. Filip Makuch (PG w Mikluszowicach - op. Angelika Seweryn).
3. Grupa III (szkoły średnie): 1. Dominika Trojan, 2. Bartłomiej Kamionka (oboje Liceum Ogólnokształcące w Żegocinie - op. Agnieszka Grzybowska).
   Powiat bocheński w eliminacjach wojewódzkich OTWP, które odbędą się w sobotę - 26 kwietnia 2008 roku w Suchej Beskidzkiej reprezentować będą tylko zwycięzcy poszczególnych grup: Joanna Sadulska z Dziewina, Adrian Adamczyk z Trzciany i Dominka Trojan - reprezentantka Żegociny.

wstecz