OTWP    MATERIAŁY SZKOLENIOWE

SEKCJA

Struktura sekcji

     Pojęcie "sekcja" w każdej OSP jest powszechnie znane, ale wiedza na temat sekcji pozostawia już tu i ówdzie trochę do życzenia. Spróbujmy zatem przybliżyć sobie ważniejsze informacje o tej jednostce, choćby z tego względu, że każdy strażak czynny powinien być do jakiejś sekcji przypisany.

     Zgodnie z definicją: sekcja jest najmniejszą jednostką taktyczną strażaków (ratowników) dysponujących odpowiednim sprzętem, zdolnych do podjęcia określonych zadań. W ochotniczych strażach pożarnych stanowi np. załogę jednego samochodu gaśniczego (niekiedy specjalnego). W Państwowej Straży Pożarnej (warto dla odróżnienia zapamiętać) najmniejszą jednostką taktyczną jest zastęp. Wracajmy jednak do OSP W warunkach działalności społecznej podziału na sekcje dokonuje się zazwyczaj w sposób znacznie mniej precyzyjny niż w PSP Owszem, tworzone są te jednostki, przypisuje się nawet poszczególnym ich członkom określone funkcje na okresy stałe, ale czyni się to głównie dla osiągnięcia celów szkoleniowych, organizacyjnych lub podczas przygotowań do startu w zawodach sportowo-pożarniczych. W celach operacyjno-taktycznych sekcje formowane są doraźnie, a czas formowania mieścić się musi między ogłoszeniem alarmu a dojazdem do miejsca zdarzenia. Z uwagi na fakt, że nigdy nie wiadomo, którzy strażacy przybiegną na alarm działanie to jest pospieszne i niewygodne. Jest jednak, niestety, potrzebne, bo bez podziału ról wśród członków załogi trudne byłoby lub niemożliwe wykonanie zadania ratowniczego.

     Ochotnicze straże pożarne dzielą się według typów na M i S. Straże typu M nie posiadają samochodu pożarniczego, a sprzęt gaśniczy umieszczają na przyczepie, która w razie pożaru może być pociągnięta przez podstawiony środek transportu. Straże typu S dysponują jednym lub większą liczbą samochodów. W zależności od typu OSP powinna być przygotowana do wystawienia różnej ilości sekcji, a więc w różny sposób powinna formować strukturę całego pododdziału bojowego. Np. straż typu S-2 ma być zdolna do wystawienia dwóch sekcji samochodowych i jednej z motopompą. W zależności od rodzaju samochodów różne też będą składy sekcji (załóg) tworzonych podczas jazdy do pożaru.

     Generalnie przyjmuje się, że w skład wchodzi od 2 do 10 strażaków. Funkcje w strukturze rozbudowanej przedstawiają się następująco:

D - dowódca sekcji

(P1 - przodownik l roty

(Pr1 - pomocnik l roty

(P2 - przodownik II roty

(Pr2 - pomocnik II roty

P3 - przodownik III roty

Pr3 - pomocnik III roty

Ł -łącznik

K - kierowca-mechanik

    Jak wspomniałem wyżej, pełnej, składającej się z trzech rot struktury nie wykorzystuje się praktycznie podczas walki z pożarami. Będące w dyspozycji OSP pojazdy pożarnicze umożliwiają najczęściej wyjazd do pożaru sekcji składającej się z sześciu, czterech lub tylko trzech osób. W składzie każdej sekcji jest dowódca i mechanik (kierowca-mechanik). Pozostali jej członkowie, w zależności od możliwości i potrzeb, tworzą jedną, dwie lub trzy roty. W zależności od rodzaju pojazdu umieszczenie strażaków w jego wnętrzu przedstawia się następująco:

Zachowanie się w czasie alarmu i jazdy do pożaru

    Podczas alarmowania oraz jazdy do pożaru strażacy muszą stosować się do obowiązujących reguł, a także rozkazów wydawanych przez dowódcę. Pierwszy strażak, który przybywa na alarm otwiera i zabezpiecza przed zamknięciem bramę garażową. W porze nocnej oświetla garaż i plac manewrowy. Kieruje on także czynnościami przygotowawczymi do wyjazdu do chwili przybycia dowódcy. Kierowca uruchamia samochód i czeka na rozkaz odjazdu. Dowódca, po sprawdzeniu, że wszystko zostało przygotowane do wyjazdu, podaje komendę: "Na wóz". Strażacy zajmują wówczas miejsca w samochodzie w określonym porządku. Po zajęciu miejsc i zamknięciu drzwi przodownik roty l przekazuje hasło: "Gotowe". W tym momencie dowódca podaje kierowcy adres i drogę dojazdu i wydaje rozkaz: "Odjazd". Po przybyciu na miejsce akcji dowódca wskazuje kierowcy miejsce zatrzymania samochodu i wydaje komendę: "Stój". Po kolejnej komendzie: "Z wozu" strażacy wysiadają z samochodu i ustawiają się za samochodem twarzą do pożaru. Nadmienić warto, że podczas jazdy do pożaru strażacy mają obowiązek zachowywać bezwzględny spokój, nie prowadząc zbędnych rozmów. Czas podczas jazdy powinien być wykorzystany na przygotowanie rot do przeprowadzenia rozpoznania ogniowego i wodnego

Rozwinięcie sekcji

     W momencie przybycia na miejsce pożaru rozpoczynają się działania ratowniczo-gaśnicze. Dowódca, w oparciu o wstępne rozeznanie sytuacji wydaje rozkaz wstępny, który zawiera:

- miejsce ustawienia samochodu,

- kierunek rozwijania linii głównej i miejsce ustawienia rozdzielacza,

- sposób wykorzystania środków gaśniczych i ich uzupełniania.

      Rozkaz kończy hasłem: "Do akcji gotuj".

      Po przeprowadzeniu właściwego rozpoznania, ocenie sytuacji i zaplanowaniu działań dowódca przekazuje załodze plan działania w formie rozkazu właściwego. Rozkaz ten powinien zawierać:

- ogólne zadanie dla sekcji,

- zadania dla poszczególnych rot lub funkcyjnych,

- miejsce ustawienia rozdzielacza,

- formę działania,

- rodzaj prądów.

      Rozkaz kończy się hasłem: "Wykonać".

Przykład rozwinięcia z samochodów GBA 2,5/16, GBM 3/8 i GBAM 2/8+8 (dwa stanowiska gaśnicze, woda ze zbiornika samochodu).   Czynności załogi po wykonaniu rozkazu wstępnego.

D i P1 - udają się na rozpoznanie

Pr1 - ustawia rozdzielacz na wskazanym miejscu,

P2 i Pr2 - budują linię główną,

K - podłącza linię główną do nasady tłocznej pompy.

Czynności załogi po wydaniu rozkazu właściwego

P1 i Pr1 - budują pierwszą linię gaśniczą,

P2 i Pr2 - budują drugą linię gaśniczą,

Pr2 - obsługuje rozdzielacz,

K - obsługuje pompę,

D - kieruje pracą rot na stanowiskach gaśniczych.

[wstecz]