ZJAZD ODDZIAŁU GMINNEGO ZOSP RP W ŻEGOCINIE
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU ZA OKRES KADENCJI 2001-2005

SPRAWOZDANIE PREZESA ZARZĄDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZOSP RP W ŻEGOCINIE LEOPOLDA GRABOWSKIEGO

Druhowie Strażacy ! Zaproszeni Goście!

    Od pokoleń pełnią bezinteresowna służbę w obronie życia, zdrowia, mienia, środowiska , tradycji i kultury narodowej. Zawsze gotowi - w dzień i w noc, w niedziele i święta, by nieść pomoc w wypadku zagrożenia. Nie zawsze należycie zabezpieczeni przed ogniem , dymem, gazem i wodą. Z narażeniem życia ratuj ą innych. Funkcjonują, bo są niezmiernie potrzebni, bo zagrożenia są coraz częstsze i coraz groźniejsze a pokonanie ich wymaga umiejętności, wyposażenia, osprzętu specjalistycznego. Tacy są nasi strażacy w Gminie Żegocina, w powiecie bocheńskim, województwie małopolskim, całym kraju.
  Co 5 lat spotykamy się na zjazdach różnych szczebli, aby dokonać analizy naszej strażackiej działalności, poprawić to co należy naprawić, aby snuć plany na przyszłość, oraz żeby podziękować tym ludziom dobrej woli, którzy włączają się do wspomożenia naszych strażackich potrzeb.
     Taki Zjazd odbywa się dzisiaj w Żegocinie. Bo to już minęło 5 lat. Pierwsze pięć lat naszego stulecia i tysiąclecia. Szukamy wszyscy w myślach ponownych refleksji nad tym minionym czasem, szukamy znaków upływającego czasu. Tych znaków w naszej strażackiej organizacji nie brakuje. Przed obiektem w którym obradujemy jako eksponat muzealny stoi konna pompa a w remizie stoją nowoczesne samochody wyposażone w ogromną siłę wody, pozwalające na szybkie zlikwidowanie zagrożenia od żywiołu ognia. Te dwa elementy, które możemy spostrzec i porównać - to widoczne znaki czasu.
   "Człowiek jest tyle wart, ile może zrobić dla drugiego człowieka". To naczelne hasło, którego wartość jest niemierzalna. Tradycje ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Żegocina sięgają  jeszcze XIX w. Około 118 lat temu powstała pierwsza straż ogniowa w Żegocinie. I to właśnie ta sikawka konna była na pierwszym już na owe czasy nowoczesnym wyposażeniem tej jednostki. Później zakładano następne jednostki w Łąkcie Górnej. Bytomsku, Rozdzielu i ostatnią w Bełdnie - 40 lat temu. Złotymi zgłoskami zapisali się w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej całe pokolenia Waligórów tych z Wiktorówki i tych z Nadola, Zatorskich. Pączków z Żegociny, Stańdów z Łąkty Górnej i Guzików. Sławętów, Bobowskich. Szewczyków z Rozdziela. Waligórów, Prytków i Rozumów z Bytomska oraz z Bełdna Jachymczaków, Juszczyków, Rzepeckich oraz wielu innych, których nie sposób dzisiaj wymienić. Ta rodzinna tradycja i struktura organizacyjna daje pełna gwarancję, że zmiana pokoleniowa następuje, bo nastąpić musi, aby zabezpieczyć przyszłość, bowiem coraz więcej młodzieży wpisuje się do naszej organizacji. Dlatego też Zarząd Gminny podejmował wiele działań, aby przynajmniej uhonorować tych ludzi.
     W okresie 5 lat przyznano: złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" - 21 strażakom, srebrny medal - 27 strażakom, brązowy medal - 23 strażakom, odznaki „Wzorowy Strażak"- 28 strażakom, Złoty Znak Związku - 1 (Józef Stańdo). Ponadto moja skromna osoba została uhonorowana najwyższym odznaczeniem - Medalem im. Bolesława Chomicza. Jest to wyróżnienie dla Was Druhowie.
     Na terenie Gminy Żegocina działa 5 jednostek i wszystkie typu S. (nasze jednostki obecnie posiadają 7 samochodów. W tym 5- leciu wzbogaciliśmy się o 4 samochody:  w Żegocinie o Mercedesa zakupionego od Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, dla Łąkty Górnej, Bytomska i Bełdna. Jest 10 motopomp, w tym w Bełdnie najnowszej generacji japońska IHATSU zakupiona przy pomocy finansowej Starosty Bocheńskiego i Wojewódzkiego Związku Straży Pożarnej, za co przy tej okazji serdecznie dziękuje. Ponadto cały szereg drobnego sprzętu jak radiotelefony stacjonarne oraz 3 przenośne. Jednakże potrzeby są jeszcze duże. Szczególny nacisk powinniśmy nałożyć na ochronę strażaka, który idąc do akcji powinien posiadać niezbędne umundurowanie. To są drogie elementy wyposażenia, ale zdrowie i życie strażaka nie ma ceny i w tym kierunku powinniśmy i będziemy działać. Szczególnie znaczący postęp odnotować należy w modernizacji remiz. Są to obiekty wielofunkcyjne, w których odbywa się życie społeczno - gospodarcze wsi. Często są to jedyne obiekty w naszych miejscowościach. A to że jest łącznie lub jedynie przez OSP prowadzone daje gwarancje ciągłości porządku i wysokiej jakości działalności. I tak oddano do użytku nowo wybudowaną remizę w Rozdzielu, zmodernizowano remizy w Bytomsku i Bełdnie, obecnie na ukończeniu jest modernizacja Domu Strażaka w Łąkcie Górnej. Sporo grosza na te zadania przeznacza corocznie Rada Gminy i Wójt. W ciągu kadencji wydatkowano na ten cel 249 tys. zł. Dużą pomoc otrzymaliśmy w tym zakresie z Głównego Zarządu ZOSP zł i Wojewódzkiego Związku Straży Pożarnych. Za tą pomoc składam serdeczne podziękowania.
   Jak już wspomniałem na wstępie organizacje OSP mają historyczny rodowód. Jest to struktura ponadczasowa, która przetrwała wiele zakrętów historii. Jej siła to przede wszystkim wysokie morale jej członków. Narażając życie i zdrowie, niosąc bliźnim pomoc. To siła zaczerpnięta z miłości do Ojczyzny i z wiary ojców naszych. Dlatego też strażacy stanowią stałą oprawę uroczystości religijnych, kościelnych i państwowych. Coroczne uroczystości św. Floriana, Bożego Ciała, Święta Wielkiej Nocy, uroczystości 3 -go Maja, Urodziny Żegociny i inne są stałymi uroczystościami zapisanymi w kalendarzu gminnych uroczystości. Aby nadać tym świętom należny charakter powstała w naszej Gminie instytucja Kapelana Strażaków - Ochotników Gminy Żegocina. Na naszą prośbę JE Ks. Biskup Tarnowski powołał na to stanowisko Proboszcza z Łąkty Górnej Ks. Stanisława Szczygła. Był to nowatorski pomysł, pierwszy w Powiecie Bocheńskim i bardzo się cieszymy, że ten pomysł zaowocował powstaniem takich struktur w m. in. w Bochni, Łapanowie, Nowym Wiśniczu. Ks. Kapelan Szczygieł pomimo dopiero 3 - letniego stażu dał się poznać jako wspaniały organizator wielu niezwykle ciekawych uroczystości. Do kalendarza stałych spotkań wpisane są coroczne spotkania opłatkowe, noworoczne, a szczególnie gminne Strażackie Zaduszki, organizowane w okresie Wszystkich Świętych, gdzie przy wspaniałej i podniosłej uroczystości mamy okazję wspominać tych, co przed nami poszli pełnić wartę do Pana. Organizował również wycieczki dla strażaków do Warszawy i Częstochowy. Za to i za wiele innych działań dziękujemy Ci Księże Kapelanie. Dziękuję również w imieniu Strażaków swojej macierzystej jednostki w Bełdnie, w tym samym miejscu odprawił nabożeństwo nieodżałowany Proboszcz Żegociny Ks. Antoni Poręba. Jak wielkim autorytetem cieszył się ten Kapłan świadczą częste wyjazdy Strażaków na grób Ks. Prałata do Ptaszkowej .
     Jednocześnie proszę o przyjęcie podziękowań Powiatowej Komendzie PSP, serdeczne podziękowania składam Panu Komendantowi i jego Zastępcy, Komendzie Wojewódzkiej PSP, Zarządowi Wojewódzkiemu ZOSP w Krakowie, Przewodniczącemu Rady Gminy i Wójtowi za wszechstronne pomoc jaką strażakom w tym i sobie udzielacie, w myśl dewizy jaką zawarł St. Staszic - "Kto Ojczyźnie swej służy sam sobie służy". Dziękuję Sołtysom wsi, Dyrektorom Szkół, Dyrektorowi Centrum Kultury, Kierownikowi i funkcjonariuszom Rewiru Policji w Żegocinie, Sekretarzowi naszego Związku mgr Zbigniewowi Nożkłowiczowi za wszystkie organizacyjne sprawy związane z wszelkimi strażackimi uroczystościami i dzisiejszą też oraz Pani Elżbiecie Adamczyk prowadzącą wszystkie nasze strażackie sprawy. Szczególne podziękowania składam druhowi Tadeuszowi Olszewskiemu - Sekretarzowi Powiatowego Oddziału Związku OSP w Bochni i mieszkańcowi naszej gminy za kronikę naszej działalności. Żadne uroczystości zresztą nie tylko strażackie nie są pominięte i zostają skrupulatnie zapisywane, nagrywane, filmowane i podane do publicznej wiadomości. Tobie, druhu Tadeuszu zawdzięczamy ocalenie od zapomnienia naszą tu obecność dziś jak i w przyszłym historycznie czasie.

DRUHOWIE STRAŻACY !
   Przez okres 6 kadencji - 27 lat - z woli druhów delegatów miałem zaszczyt pełnić funkcje Prezesa naszego Związku Gminnego. Uważam, że w tym okresie dzięki Waszej i wszystkich strażaków z Komendy Wojewódzkiej i Powiatowej powstała w Gminie mocna baza ochrony przeciwpożarowej. Wszystkim tym. którzy ze mnę współpracowali tj. Prezydium Związku, Zarządom jednostek OSP, Wójtowi Gminy, Komendantowi Gminnemu składam serdeczne podziękowania. Nowo wybranemu Zarządowi życzę owocnej pracy. Dziękuję za uwagę.


SPRAWOZDANIE KOMENDANTA GMINNEGO ODDZIAŁU ZOSP RP W ŻEGOCINIE WŁADYSŁAWA ZATORSKIEGO.

SZANOWNI DRUHOWIE DELEGACI ! SZANOWNI GOŚCIE !

   Ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji zadań i przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innymi zdarzeniami. Zadaniem Komendanta Gminnego OSP jest. m. in.: utrzymanie stałej gotowości bojowej jednostek OSP z terenu gminy, współdziałanie z samorządem gminy i Państwową Strażą Pożarną w zakresie ochrony przeciwpożarowej, prowadzenie działalności szkoleniowe, organizowanie ćwiczeń i zawodów, podejmowanie działań w zakresie wyposażenia w sprzęt bojowy.
     Dla sprawnego działania Ochotniczych Straży Pożarnych w walce z pożarami i klęskami żywiołowymi zasadniczą rolę oprócz czasu alarmowania i szybkości wkroczenia do akcji odgrywa wyposażenie techniczne, stan wyszkolenia ratowników, baza techniczna oraz właściwe wykorzystanie l obsługa posiadanego sprzętu. Wszystkie jednostki z terenu gminy wyposażone są w podstawowy sprzęt do akcji ratowniczych. Nie wszystkie jednostki natomiast posiadają odpowiednie umundurowanie bojowe, podejmowane są obecnie działania w celu doposażenia ich w odzież ochronną. Najlepiej wyposażoną jednostką w sprzęt i odzież jest OSP Żegocina, włączona od 1995 r. do Krajowego Systemu Ratownicza-Gaśniczego oraz od 2002 r. do Małopolskiej Brygady Odwodowej. Jednostka ta w okresie 2001 - 2005 została wyposażona m.in.: w odzież ochronną, hełmy i buty bojowe, samochód do ratownictwa technicznego z wyposażeniem tj. hydraulicznymi narzędziami ratowniczymi i agregatem prądotwórczym otrzymanym w 2005 r. z Komendy Powiatowej PSP w Bochni, a także radiotelefon samochodowy. Po kradzieży w czerwcu 2005 r. zakupiono pilarkę spalinową i agregat prądotwórczy do najaśnic w miejsce skradzionego sprzętu. Zmodernizowana została instalacja radiowa selektywnego alarmowania wraz z podłączeniem do tego systemu drugiej syreny znajdującej się na budynku Gminnej Spółdzielni w Żegocinie. Wykonano karosaż samochodu bojowego STAR. Zakupiono również inny drobny sprzęt m.in. węże, prądownicę, drabinę oraz części i sprzęt do samochodów. Duży wpływ na doposażenie tej jednostki oprócz środków finansowych Urzędu Gminy dają coroczne dotacje z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej a także dotacje ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
    Pozostałe jednostki również są wspierane przez te instytucje a środki te przeznaczane były na zakup sprzętu, modernizację remiz i remont samochodów. Wszystkie jednostki OSP posiadają samochody bojowe w tym: Żegocina i Łąkta Górna - po 2 samochody a pozostałe OSP po jednym. W latach 2001 - 2005 3 Jednostki OSP zostały doposażone w samochody tj. Bełdno - Żuk; Łąkta Górna - Jelcz i Żegocina - Mercedes.
     Działania ratownicze obecnie nie polegają tylko na gaszeniu pożarów. Rośnie zakres zadań i wymagania, zmieniają się warunki podczas likwidacji skutków zdarzeń oraz bieżącego zapewnienia bezpieczeństwa. Obecnie strażacy włączają się do różnych akcji i usuwania zagrożeń np. usuwania śniegu i nawisów lodowych, udrażnianie kolektora ścieków, wypompowywanie wody z podtopionych budynków i piwnic, usuwania powalonych drzew przez wichury oraz coraz częściej wyjeżdżają do wypadków drogowych. Ilość zdarzeń i udział OSP w działaniach ratowniczych przedstawia się następująco: 2001 r. - 5 pożarów, w tym 2 poza gminą oraz 11 miejscowych zagrożeń, w 2002 r. - 2 pożary oraz 12 miejscowych zagrożeń, w 2005 r. - 5 pożarów, w tym 2 poza gminą oraz 8 miejscowych zagrożeń, w 2004 r. - 4 pożary, w tym 2 poza gminą oraz 12 miejscowych zagrożeń, w 2005 r. - 4 pożary, w tym 1 poza gminą oraz 12 miejscowych zagrożeń. Udział poszczególnych OSP w akcjach ratowniczych w okresie 5 lat:  Bełdno - 1 raz, Bytomsko - 1 raz, Łąkta Górna - 21 razy, Rozdziele - 7 razy, Żegocina - 50 razy.
     Mając na względzie odpowiednią gotowość bojową jednostek OSP prowadzone były 4 wyrywkowe kontrole. Wyniki tych kontroli były dobre. Samochody bojowe i sprzęt silnikowy były sprawne. Przeprowadzane były również głośne próby syren alarmowych - wszystkie syreny alarmowe są sprawne.
    Bardzo ważnym zagadnieniem jest szkolenie i doskonalenie umiejętności strażaków. W okresie kadencji przeszkolonych zostało : - szeregowych - 18 strażaków, - operatorów sprzętu - 5 strażaków, - ratowników medycznych - 2 strażaków, - eksploatacja hydraulicznych zestawów ratowniczych - 8 strażaków. Przeszkoleni zostali również skarbnicy z poszczególnych jednostek . Komendant Gminny OSP uczestniczył corocznie w szkoleniach organizowanych przez Komendę Powiatową PSP i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Skuteczność OSP w walce z żywiołem lub katastrofą będzie, gdy strażacy ćwiczą, biorą udział w zawodach i szkoleniach. Nasi członkowie brali udział:  w 2 ćwiczeniach, 2 ćwiczeniach jednostek OSP z terenu gminy, w sierpniu 2002 r. wszystkie jednostki wzięły udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, Ochotnicza Straż Pożarna Żegocina uczestniczyła: w 2 ćwiczeniach w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. w Grobli i Jodłówce, w 5 ćwiczeniach w ramach Małopolskiej Brygady Odwodowej tj. w Kamienicy, Miechowie i Brodach. Na zakończenie pragnę podziękować druhom strażakom za ich ochotniczą działalność i zaangażowanie, władzom gminy za duże wsparcie na każdym odcinku naszej działalności. Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Zarządowi Gminnemu ZOSP oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli mi pomocni w wykonywaniu moich obowiązków. Dziękuję za uwagę.

wstecz.