PRZEKAZANIE SAMOCHODU  -  3 MAJA 2002 ROKU

    Poświęcenie samochodu.

   3 maja 2002 roku stanowić będzie ważną datę w prawie półwiekowej historii OSP w Łąkcie Górnej. Tego dnia miało bowiem miejsce poświęcenie, a następnie przekazanie strażakom wozu bojowego Jelcz GCBA 6/32. Uroczystość połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka i 211 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
   Uroczystości rozpoczęły się przed kościołem parafialnym w Łąkcie Górnej. Dowódca strażackiego zgrupowania Janusz Stańdo wykonał zbiórkę pododdziałów i poprowadził je przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Żegocina do kościoła. Tam strażacy i parafianie uczestniczyli w koncelebrowanej mszy świętej, odprawionej pod przewodnictwem duszpasterza strażaków powiatu dębickiego - ks. Andrzeja Mikołajczyka. Asystowali - proboszcz łąkieckiej parafii ks. Stanisław Szczygieł i ks. Bogdan Lebryk. Podczas mszy orkiestra grała pieśni maryjne, jako że 3 maja jest również świętem kościelnym poświęconym Matce Bożej Królowej Polski. W swojej homilii ks. Mikołajczyk podkreślił służebną rolę ludzi wobec siebie i także strażaków wobec społeczeństwa. - Wszędzie tam, gdzie człowiek służy drugiemu człowiekowi jest pokój. Tam, gdzie braknie tej służebności, zaczyna się źle dziać - mówił.
   Po zakończonej mszy świętej ksiądz Mikołajczyk poświęcił samochód odmawiając stosowne modlitwy i kropiąc beczkowóz wodą święconą, której także nie żałował stojącym w szeregu strażakom.
   Następnie strażacka kolumna pilotowana przez policjantów z Żegociny przeszła w rytm marszów granych przez strażacką orkiestrę ponad kilometrowy odcinek drogi pod remizę. Strażacy i ich poczty sztandarowe świetnie prezentowali się na tle zielonej, ubarwionej kwiatami majowej przyrody. Wszystkim jednak dopiekało słońce, które grzało niemiłosiernie. Temperatura z pewnością przekraczała 28 stopni Celsjusza.
    Po przyjściu na miejsce i krótkiej przerwie potrzebnej na wytarcie potu i stanięcie w cieniu drzew, wznowiono uroczystość. Rolę spikera pełnił Zbigniew Nożkiewicz. Powitał wszystkich zebranych. Wydano stosowne komendy i odegraniem hymnu państwowego rozpoczęto świecką część uroczystości. Następnie  dowódca zgrupowania Janusz Stańdo zameldował gotowość strażackich pododdziałów do uroczystości starszemu kapitanowi Krzysztofowi Olbrychtowi. Przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej po przyjęciu meldunku przywitał się ze strażakami tradycyjnym - Czołem strażacy. Spiker poprosił następnie o zabranie głosu Prezesa Zarządu OSP w Łąkcie Górnej Józefa Guzika - zasłużonego strażaka, który należy do założycieli jednostki, utworzonej w 1954 roku. Prezes w imieniu swojej organizacji powitał gości, a wśród nich: Wiceprezesa Zarządu   Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie - posła Wiesława Wodę, starszego kapitana Krzysztofa Olbrychta z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, st. kap. Tadeusza Rzepeckiego z KP PSP w Bochni, Leopolda Grabowskiego - wiceprezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP W Bochni i jednocześnie Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Żegocinie, księdza prałata Antoniego Porębę z Żegociny, Przewodniczącego GRN w Żegocinie Jana Marcinka, Wójta Gminy w Żegocinie Jerzego Błoniarza, Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Bochni Henryka Czecha, radnych powiatowych i gminnych oraz straże pożarne z Bytomska, Bełdna, Rozdziela, Żegociny oraz sąsiedniej Łąkty Dolnej.
    Następnie rozpoczęła się ceremonia przekazania samochodu. Najpierw Wójt Jerzy Błoniarz przekazał kluczyki i dowód rejestracyjny wozu Naczelnikowi OSP Łąkta Górna Józefowi Stańdo. Ten z kolei przekazał je kierowcy jednostki Stanisławowi Guzikowi. Samochód został uruchomiony i na chwilę włączono jego sygnały dźwiękowe.
    W dalszej części uroczystości przemawiali mówcy. Najpierw poseł Wiesław Woda wyraził radość z możliwości uczestniczenia w uroczystości. - Wierzę głęboko, że w rękach strażaków z Waszej jednostki ten samochód będzie służył dobrze, zawsze będzie sprawny i gotowy do wyjazdu - powiedział. Zwrócił uwagę na zmieniające się zadania strażaków, którzy nie tylko gaszą pożary, ale także ratują w innych sytuacjach. - W tej gminie wielokrotnie byliście sprawdzani w trakcie działań ratowniczych i zawsze te sprawdziany wyszły na medal - dodał. Z okazji Dnia Strażaka złożył strażakom życzenia. Zwrócił się także do Rady Gminy w Żegocinie i Wójta. - Chcę wyrazić Wam szacunek i podziękowanie za zrozumienie potrzeb i stałe, systematyczne wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych. To zasługuje na szczególne uznanie i podziękowanie. Wierzę, że po wyborach następna rada będzie z równą konsekwencją wspierać straże pożarne - powiedział.
   Kolejny mówca - Leopold Grabowski - zwrócił uwagę na fakt, że dziś spełniają się marzenia strażaków z Łąkty, którzy teraz otrzymują sprzęt, o który zabiegali od lat. - Zabiegali o niego nie dla siebie, ale dla całej społeczności, której od prawie 50 lat wiernie służą - powiedział. Przypomniał słowa Stanisława Staszica: "Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy". Podkreślił zasługi Rady Gminy, która nieźle wyposażyła jednostki (jest w gminie 8 samochodów strażackich) i dba o odpowiednie dla straży warunki lokalowe. Podziękował także komendom wojewódzkiej i powiatowej straży pożarnej za pomoc w zakupie i renowacji tego samochodu.
    Głos zabrał także Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek. Jego wystąpienie w dużej części poświęcone było rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Ta rocznica mobilizuje nas do tego, aby iść naprzód i pracować dla wspólnego dobra - powiedział. W imieniu Rady Gminy podziękował strażakom za trud i ofiarność w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Pogratulował także mieszkańcom Łąkty Górnej: - Wasza wioska w stosunkowo krótkim czasie przeobraziła się w nowoczesną, dobrze funkcjonującą wieś. Wybudowaliście kościół, plebanię, salę gimnastyczna przy szkole, drogi, chodniki, odnowiliście remizę, a w budowie jest wodociąg. Te osiągnięcia stawiają Was wysoko wśród wsi małopolskich. Na Waszym przykładzie widać, jak wiele mogą zrobić małe społeczności - powiedział. 
     Następnie poseł Woda i Prezes Grabowski wręczali strażakom branżowe odznaczenia i odznaki. Złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" zostali odznaczeni: Zdzisław Guzik, Stanisław Stawarz i Bogdan Piech; srebrnym: Stanisław Adamczyk; brązowym Tadeusz Wątroba, Józef Dudek, Zdzisław Waligóra (OSP Żegocina), Mirosław Matras, Jan Paruch (OSP Bytomsko). Odznakę "Wzorowy Strażak" otrzymali: Wojciech Kępa i Wojciech Chmielowski.  Uroczystość zakończył występ strażackiej orkiestry dętej z Żegociny.
      Mieszkańcy Łąkty, którzy dosyć licznie przybyli na uroczystość oglądali beczkowóz, myśląc o jednym: aby nigdy nie musiał wyjeżdżać z remizy do pożarów, czy innych nieszczęść. Strażacy dumnie paradowali w galowych strojach, bo powód do dumy był oczywisty. Otrzymali w prezencie samochód, podnieśli tym swoją gotowość bojową, ale usłyszeli też pod swoim adresem dużo ciepłych słów, które potwierdzają, że wiernie służą swojej Małej Ojczyźnie.

/tols/

FOTOREPORTAŻ
Kliknij w miniaturkę, by uzyskać powiększenie fotografii.

Tekst i foto: T.Olszewski

[wstecz]