OSP  UJAZD
HISTORIA  JEDNOSTKI

      Jednostka funkcjonuje od 1956 roku. Założyło ją 14 aktywnych mieszkańców wsi. Pismo z prośbą o zarejestrowanie, wysłane 29 października 1956 roku do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie podpisali: Ludwik Błasiński, Józef Satała, Jan Łapczyński, Stanisław Kołodziej, Błażej Kowalczyk, Władysław Kołodziej, Józef Burkiewicz, Teofil Król, Michał Ujejski, Marcin Mrugacz, Teofil Kowalczyk. Pierwszym komendantem jednostki został Ludwik Błasiński, a jego zastepcą Adam Łapczyński. Sekretarzem zarządu był Tadeusz Kącki, a skarbnikiem Władysław Gadzina. 8 listopada 1956 r.  Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Krakowie przesłała Prezydium WRN w Krakowie dokumentację OSP Ujazd z prośbą o dokonanie rejestracji. Rejestracja stała się faktem 20 listopada 1965 r.

      O funkcjonowaniu OSP Ujazd w okresie 1956 - 1996 niewiele wiadomo. Jednostka nie prowadziła bowiem własnej kroniki. 6 stycznia 1996 roku, w tydzień po podziale gminy Żegocina na dwie: Trzcianę i Żegocinę, w OSP Ujazd odbyły się wybory nowych władz statutowych. Wybrano sześcioosobowy Zarząd w składzie: Stanisław Kowalczyk - prezes, Bolesław Gumuliński - wiceprezes, Henryk Grabowski - naczelnik, Stanisław Kącki - zastępca naczelnika, Marek Mrugacz - sekretarz, Celestyn Kuska - skarbnik. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Jan Krawczyk - przewodniczący, Andrzej Grabowski, Ryszard Ujejski - członkowie.

     W dniu 4 lipca 1996 roku jednostka liczyła 24 członków zwyczajnych oraz 8 członków honorowych. Jednostka miała malutką remizę, będącą dobudówką do istniejącego od lat przedwojennych budynku szkolnego, w którym już jednak nauki nie było. W salach szkolnych mieściła się natomiast świetlica wiejska. Na jednym z zebrań podjęto decyzję o budowie Domu Strażaka. Projekt został opracowany w 1995 roku. Pierwsze prace ruszyły w 1996 roku. Przy budowie pracowała prawie cała wieś, a najwięcej oczywiście sami strażacy. W roku 1996 wybudowano fundamenty, ściany oraz zalano strop. W roku następnym wykonano więźbę dachową i przykryto obiekt.

     Widząc zaangażowanie strażaków społeczność wiejska ufundowała jednostce sztandar. Zanim go jednak wręczono nastała, w lipcu 1997 roku, olbrzymia powódź. Strażacy z Ujazdu ruszyli z pomocą. W akcji ratowniczej wyróżnił się strażak Adam Matras, który z narażeniem życia wyciągnął z rwącego nurtu Potoku Saneckiego tonącego mężczyznę. 3 maja 1998 roku przed wybudowanym już wielofunkcyjnym budynkiem z remizą, odbyła się uroczystość oddania obiektu do użytku i wręczenia jednostce sztandaru. Na uroczystość przybył m. in. poseł Wiesław Woda. Podczas uroczystości sztandar jednostki udekorowano brązowym Znakiem Związku. Od włądz gminnych jednostka otrzymała też samochód strażacki marki "Żuk", który wcześniej używała OSP Kierlikówka.

     Tymczasem trwały prace wykończeniowe w nowym budynku. Wykonano instalacje wodno-kanalizacyjną, gazową i elektryczną. Strażacy co roku udają się pod kapliczkę Św. Kingi, którą sami wyremontowali. To tu uczestniczą w mszy św. odprawianej z okazji Święta Patrona strażaków - Św. Floriana. Uczestniczą także w zawodach sportowo-pożarniczych. W zawodach, rozegranych 4 czerwca 2000 roku na stadionie w Rdzawie, jednostka zdobyła II miejsce. Coraz lepsze jest wyposażenie jednostki, która m. in. dysponuje nowoczesną motopompą, zakupioną ze środków Unii Europejskiej. Przed remizą wybudowano także wysoki maszt z syreną.

      Uroczystość przekazania Domu Strażaka do użytku odbyła się 3 maja 2002 roku. Oddany do użytku obiekt  będzie służył nie tylko strażakom. Dwieście metrów kwadratowych powierzchni pozwoliło wygospodarować  nie tylko remizę, ale także salę narad, dwie sale klubowe, zaplecze kuchenne, sanitariaty. Pozwoliło to na urządzenie tu Świetlicy Wiejskiej. Uroczystość stała się okazją do udekorowania najbardziej zasłużonych strażaków jednostki. Złote Medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Stanisław Kowalczyk, Bronisław Gadzina i Bolesław Gumuliński. Kilku pozostałych otrzymało srebrne i brązowe odznaki.

[wstecz]