OSP w Rdzawie. OSP RDZAWA - ZARYS HISTORII

      Mieszkańcy Rdzawy już od dawna jednoczyli się w niesieniu pomocy w przypadku pożarów i innych żywiołów. Wreszcie postanowili, że zarejestrują tę działalność w formie dopuszczalnej wtedy przez prawo polskie. Wniosek złożony do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie w listopadzie 1956 r. w sprawie zarejestrowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawie podpisało 18 druhów - założycieli: Grabowski Władysław, Surma Florian, Ujejski Władysław, Waligóra Aleksander, Kędra Stanisław, Kędra Józef, Mroczek Walenty, Zatorski Franciszek, Król Błażej, Giza Józef, Mroczek Franciszek, Król Stanisław, Mroczek Eugeniusz, Więcław Edward, Jachymczak Stefan, Król Stefan, Stelmach Stanisław, Kędra Zygmunt.
     Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie decyzją z dnia 15 stycznia 1957 r. wpisało Ochotniczą Straż Pożarną w Rdzawie do rejestru stowarzyszeń pod nr 1191 i nadało naszej jednostce pierwszy Statut, który został przyjęty na walnym zebraniu w dniu 22.01.1957 r.  Członkowie OSP wybrali wtedy zarząd w osobach: Prezes - Kędra Zygmunt, Naczelnik - Grabowski Władysław, Sekretarz - Więcław Walerian.
    Początki były trudne głównie ze względu na brak sprzętu gaśniczego. Pompa wodna była marzeniem druhów strażaków. Zaistniała również potrzeba zorganizowania pomieszczeń dla strażaków i na gromadzone wyposażenie. Działalność jednostki obejmowała w tym czasie prowadzenie akcji uświadamiających na zebraniach wiejskich i w szkole, prowadzenie kontroli w gospodarstwach rolnych, na strychach i obejściach oraz pouczanie mieszkańców w przypadku stwierdzenia u nich zagrożenia pożarowego. W tamtych czasach być może działania te odbierane były przez mieszkańców jako jeden z wielu środków nacisku władzy publicznej. Lecz patrząc dzisiaj wstecz widzimy zupełnie inny charakter tych przedsięwzięć.
    W sprawozdaniu z działalności za 1960 rok przeczytamy takie słowa: "Organizacja nasza wystarała się o plac pod budowę remizy strażackiej u osoby prywatnej Gizy Anieli, która przychylnie ustosunkowała się do próśb naszej organizacji i działkę tę odstąpiła nieodpłatnie". W innym miejscu z kolei informacja o działalności statutowej: "W okresie przedżniwno-omłotowym przeprowadzono sześć zebrań uświadamiających na temat ochrony przeciwpożarowej na terenie wsi Rdzawy i Kierlikówki. Organizacja nasza brała czynny udział w strażackich zawodach rejonowych w Łąkcie Górnej, na których uzyskano najwięcej punktów dodatnich ze wszystkich biorących udział w zawodach straży, wynikiem czego uzyskaliśmy pierwsze miejsce, a w nagrodę za to otrzymaliśmy od Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni radioodbiornik "Szarotka".
    Walne zebranie OSP w liczbie 14 członków wybrało w roku 1961 zarząd w składzie: Prezes - Kędra Zygmunt, Naczelnik - Kędra Stanisław, Sekretarz - Więcław Walerian, Gospodarz - Ujejski Władysław, Członkowie: Surma Florian, Więcław Edward. Skład komisji rewizyjnej przedstawiał się następująco: Mroczek Walenty, Król Błażej, Korta Ludwik.
    Kolejny ślad historii strażackiej odnajdujemy w dokumentach z walnego zebrania, które odbyło się w lutym 1975 r. i ustaliło plan działalności zapisując w nim potrzebę rozpoczęcia budowy remizy strażackiej.
    Ówczesny zarząd pracował w składzie: Prezes - Zatorski Franciszek, Naczelnik - Waligóra Andrzej, Skarbnik - Król Stanisław, Sekretarz - Więcław Walerian. Ten zarząd borykał się z problemami dotyczącymi zatwierdzenia planów budowy i zgromadzeniem materiałów, trudnościami z pozyskaniem środków na zakup materiałów, które odciągały w czasie budowę remizy strażackiej. W Komisji rewizyjnej pracowali w tej kadencji: Kędra Stanisław, Korta Ludwik, Mroczek Walenty.
    Trzy lata później w 1978 jednostka liczyła 16 strażaków i miała na wyposażeniu motopompę, kilka węży tłocznych i prądownic, syrenę ręczną. Z tego roku pochodzi pierwszy zapis w kronice strażackiej, który upamiętnia udział OSP Rdzawa w rejonowych ćwiczeniach pokazowych w Żegocinie.
    Transport sprzętu ratowniczo gaśniczego w tym czasie zabezpieczali mieszkańcy wsi zaprzęgami konnymi, a później ciągnikami rolniczymi wśród nich byli: Eugeniusz Grabowski, Mroczek Jan, Ujejski Władysław, Dudzic Stefan.
    W 1983 roku na budowanej remizie strażackiej zamontowano syrenę elektryczną. Wiele wysiłku, przepracowanych nieodpłatnie dniówek, jak również innej pomocy włożyli druhowie strażacy w budowę tej remizy, ale także w szereg prac społecznych prowadzonych na terenie wsi. W 1983 r. walne zebranie OSP zmieniło częściowo skład zarządu, naczelnikiem został wybrany Kłósek Władysław, skarbnikiem Król Stefan, do komisji rewizyjnej wybrany został Marian Pijanowski.
    Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień 15 września 1985 roku, w którym uroczyście oddano do użytku remizę strażacką oraz przekazano straży używany samochód marki Żuk dla potrzeb ratowniczych. Uroczystość zgromadziła 10 jednostek OSP z dawnej Gminy Żegocina. Był to również czas obchodzenia trzydziestej rocznicy powstania OSP Rdzawa, która liczyła wtedy 19 członków czynnych. Fragment sprawozdania z działalności za 1985 rok: "odkąd istnieje ochotnicza straż pożarna, w naszej wsi pożarów nie było i jest to na pewno zasługą w jakimś stopniu naszej straży, której członkowie przy każdej okazji kontrolują, informują i ostrzegają o zachowaniu i przestrzeganiu zasad ochrony przeciwpożarowej". Założony w 1986 roku Społeczny Komitet Gazyfikacji Wsi składał się głównie z druhów strażaków. Kolejne trzy lata działalności zwiększyły szeregi straży o nowych członków, których w 1988 roku było już trzydziestu jeden.
   Zmiana przepisów rejestracyjnych w 1991 roku skłoniła komitet założycielski OSP do złożenia wniosku do Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie o wpisanie do sądowego rejestru stowarzyszeń. Sąd 25 lutego 1992r. zarejestrował OSP Rdzawa pod nr 226 i zatwierdził nowy, drugi z kolei Statut OSP, który został przyjęty uchwałą OSP Nr 3/92.
    Od 1993 roku Zarząd OSP funkcjonował w składzie: prezes - Zatorski Franciszek, naczelnik - Kłósek Władysław, sekretarz - Jerzy Dudek, skarbnik - Stefan Król, Gospodarz - Marian Pijanowski. Jego działalność kontrolowała komisja rewizyjna złożona z druhów: Korta Ludwik, Mroczek Ludwik, Grabowski Jan.
    W czasie zebrania sprawozdawczego w 1995 roku zrodził się pomysł ufundowania sztandaru dla jednostki, który został uroczyście wręczony w dniu 26 maja 1996 r.
    Od 1996 r do składu zarządu dokooptowano Andrzeja Gizę na stanowisko zastępcy naczelnika oraz powołano nową komisję rewizyjną w składzie: Dudek Zdzisław, Kłósek Stanisław, Grabowski Robert. Członkami jednostki było w tym czasie 29 osób, w tym 6 honorowych.
    Ochotnicza straż pożarna jednoczyła i łączy nadal ludzi najbardziej aktywnych społecznie, wrażliwych na potrzeby innych ludzi, dostrzegających konieczność wspólnego działania. W szeregach OSP Rdzawa zawsze byli przedstawiciele lokalnego samorządu, którzy wykorzystując zapał strażacki kierowali go do wspomagania rozwoju naszej miejscowości.
    Wybory na kadencję 2001- 2006 nie przyniosły zmian w zarządzie, zmienił się skład komisji rewizyjnej, do której zostali wybrani: Marian Pijanowski i Kazimierz Ujejski.
    Kolejne przerejestrowanie jednostki związane ze zmianą kompetencji sądów nastąpiło w 2001roku. Wpisano ją wtedy do Krajowego Rejestru Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Krakowie pod nr 25027.
    Walne zebranie w 2006 roku przyjęło nowy statut oraz wybrało zarząd w składzie: Prezes - Zatorski Franciszek, Naczelnik - Mroczek Ludwik, który niestety nie doczekał dzisiejszych uroczystości (zmarł 27 kwietnia 2006), Wiceprezes - Jan Grabowski, zastępca naczelnika - Robert Grabowski, sekretarz - Jerzy Dudek, skarbnik - Król Stefan. Skład Komisji Rewizyjnej: Giza Andrzej, Stelmach Kazimierz, Bębenek Kazimierz.
    W dniu 30 lipca 2006 roku, podczas Święta Gminy Trzciana, połączonym z obchodami 50-lecia OSP Rdzawa, jednostka została odznaczona srebrnym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa", a Prezes Franciszek Zatorski otrzymał Złoty Znak Związku.

Opracowanie: Jerzy Dudek

[wstecz]