OSP  KAMIONNA - ZARYS HISTORII

   Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionnej sięgają ponurych czasów okupacji. Zachowała się w jednostce kronika, w której jeden z założycieli straży w Kamionnej Kazimierz Dudziak tak wspomina to wydarzenie: "W 1942 roku przyjechał przypadkowo do Kamionny porucznik zawodowej straży z Bochni, którego też później Niemcy zamordowali. Zwróciliśmy się do niego w składzie 9 ludzi. Byli to: Dudziak Szymon, ja i Anielski Paweł, jakim sposobem, moglibyśmy uzyskać sikawkę dla naszej gromady. On, człowiek - dobry Polak - mówi, że ma w Bochni sikawki z demobilu, żebyśmy przyjechali do niego z Wójtem to się postara dla nas o sikawkę. /.../ Wójt z Trzciany (Jan Ryba) po namyśle pojechał z nami i zakupił 1 sikawkę na 2 węże tłoczne i beczkowóz, ponieważ dla nas do Kamionny była za ciężka zgodziliśmy się na mniejszą, która była w Trzcianie OSP. /.../ Założyliśmy straż pożarną w składzie 21 członków: Kruczek Piotr, Dudziak Kazimierz, Dudziak Franciszek, Dudziak Andrzej, Dudziak Szymon, Mech Józef, Cichoń Jan, Stafiński Ludwik, Furtak Edward, Nowak Władysław, Furtak Jan, Wiktor Stanisław, Mroczek Stanisław, Kaja Józef, Giza Józef, Pastuszak Stanisław, Grabiasz Zygmunt, Kostowski Władysław, Górka Ludwik, Dudziak Wojciech. Wybraliśmy na komendanta OSP Kruczka Piotra, a jego zastępcą byłem ja".
    W 1945 stali w pożyczonych z Żegociny i Trzciany mundurach przy Pańskim Grobie w kamieńskim kościele. W tym też roku powstała myśl budowy strażnicy. Za pozwoleniem leśniczego ścięto w pobliskim lesie drzewa i na działce z parcelacji , przed dworem, koło mostu, przy rozwidleniu dróg, postawili w 1946 r. niewielki, drewniany budynek kryty dachówką, zakupiona za pieniądze zebrane od mieszkańców Kamionnej.
    Swój chrzest bojowy przeszli strażacy z OSP w Kamionnej podczas pożaru w sąsiedniej wsi - w Rybiu, gdzie od pioruna zapalił się dom. Akcja zakończyła się sukcesem. Uratowano stodołę pełną zbiorów. Kolejna akcja miała miejsce w Ujeździe, gdzie gaszono płonący po uderzeniu pioruna dom Wojciecha Nowaka. Jednostka dostała wkrótce z Komendy Powiatowej w Bochni 50 metrów węża, a potem także przydziały na mundury. Ponieważ strażacy musieli odstąpić działkę, na której stała remiza, postanowili przewieźć ją na nowe miejsce, w okolice szkoły. Stanęła w pobliżu miejsca, gdzie do dziś znajduje się przydrożny krzyż. Tak było do czasu wybudowania nowej, już murowanej remizy.
    W kolejnych wyborach, w 1948 roku, nowym komendantem OSP w Kamionnej został wybrany Paweł Anielski, który już wcześniej pracował w zarządzie jednostki jako sekretarz. To był bardzo trafny wybór. Dzięki jego staraniom jednostka w 1950 r. otrzymała samochód Star -20. Przez wielelat brała aktywny udział w akcjach ratowniczych. Swoją odwagą zdobył wielką popularność wśród strażaków. Często był kierowcą i dowódcą jednocześnie. W celu podniesienia swoich kwalifikacji odbył w 1953 r. w Szkole Pożarniczej w Wiśle specjalistyczne szkolenie. Podczas tego kursu brał udział w gaszeniu dużego pożaru lasu w Czechosłowacji. Uzyskaną wiedzę i doświadczenie przekazywał strażakom z całej gminy podczas organizowanych szkoleń. To dzięki jego staraniom wybudowano 3 remizy OSP, założono nowe jednostki m.in. w 1956 r. OSP Rdzawa. Nieprzerwanie starał się również o pozyskiwanie nowych pojazdów pożarniczych. To dzięki niemu jednostka OSP Kamionna otrzymała nowoczesne na te czasy samochody Star 25 (9 listopada 1980 roku) i Star 660 (w 1996 r.). Znany był w kręgach pożarniczych jako bardzo dobry mechanik i kierowca. Dbał o sprawności pojazdów i sprzętu pożarniczego. Mówiono o nim, że nie ma takiej motopompy której by nie naprawił. Paweł Anielski bardzo aktywnie działał jako sołtys Kamionnej, na którego został wybrany w 1982 r. Za jego kadencji, także przy współpracy ze strażakami, dokonano m.in. elektryfikacji i gazyfikacji wsi, poprawiono stan dróg, rozpoczęto budowę nowej szkoły. 29 czerwca 1974 roku oddano do użytku wybudowany przy bardzo dużym zaangażowaniu samych strażaków Dom Strażaka, wybudowany naprzeciw starej poczty, przy drodze w kierunku Trzciany. Za wybitne osiągnięcia na niwie pożarniczej oraz pracy społecznej został nagrodzony wieloma odznaczeniami. Do najważniejszych należą: Srebrny Krzyż Zasługi (1987 r.), złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" oraz Złoty Znak Związku, przyznany Mu na rok przed śmiercią i wręczony podczas historycznego, pierwszego Zjazdu Powiatowego ZOSP RP w Bochni w roku 2000.
   W 1992 roku strażacy OSP w Kamionnej świętowali jubileusz 50-lecia jednostki. Uroczystość odbyła się 15 sierpnia 1992 roku na przyszkolnym placu oraz w kościele. Jednym z jej elementów było poświęcenie i przekazanie jednostce sztandaru. W tym okresie w OSP Kamionna działała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, którą z powodzeniem prowadził Stanisław Anielski.
    Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu jednostki była uroczystość poświęcenia i przekazania samochodu pożarniczego GBA Star 660, który udało się zakupić w jednostce wojskowej, a potem skarosować i przystosować do potrzeb strażaków - ochotników. Było to w 1996 roku.
    Już od pierwszych, historycznych gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, zorganizowanych 23 czerwca 1996 roku w Rdzawie (Gmina Trzciana, do której należy Kamionna istnieje od 1 stycznia 1995 roku) strażacy z OSP w Kamionnej wykazywali wysoką sprawność. Ulegli tylko OSP w Leszczynie, ale w następnych latach to właśnie oni udowadniali, że są najlepsi w gminie.
    Podczas pamiętnej "powodzi stulecia" (lipiec 1997 r.) strażacy z OSP Kamionna pracowali przy usuwaniu skutków powodzi na terenie Łąkty Dolnej i Trzciany. Wypompowywali wodę z piwnic i studni, porządkowali otoczenie domów itp. Ostatnie lata działalności jednostki były dosyć spokojne. Strażacy uczestniczyli w uroczystościach religijnych w parafii, strażackich w innych jednostkach i gminnych. Brali udział w zawodach i ćwiczeniach, a jak zaistniała potrzeba wyjeżdżali do akcji. Zaczęli także myśleć o remoncie i modernizacji remizy. Stało się to faktem latem i jesienią 2006 roku, gdy wymieniono podłogi, położono płytki ceramiczne w kuchni i świetlicy, obniżono sufity. Oczywiście większość prac wykonali sami strażacy.
    Kolejną ważną datą w historii jednostki były uroczyste obchody 70-lecia jednostki, zorganizowane w dniu 6 lipca 2013 roku przed szkołą w Kamionnej. Połączone zostały z przekazaniem jednostce kolejnego, czwartego w historii samochodu. Tym razem był to samochód GBA 2,5/16 marki Iveco, zakupiony ze środków samorządu Gminy Trzciana oraz dotacji Zarządu Głównego ZOSP RP. Podczas tej samej uroczystości jednostka została odznaczona srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa.
    Lata 2013 - 2016 były bardzo korzystne dla druhów. Udało się, dzięki wsparciu samorządu i środkom z programu "Małopolskie Remizy" zmodernizować remizę oraz wyposażyć w nowoczesny sprzęt; m. in.
pilarkę łańcuchową Sthil MS 181 (17 Jan 2016, dar Stowarzyszenia Rolników i Organizacji Rolniczych "Wzajemna Pomoc"), defibrylator LIFEPAKR 1000 (7.08.2015 roku, otrzymany od Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionna), kamerę termowizyjną FLIR K2 (22.02. 2016 roku).
    Decyzją Komendanta Głównego PSP Nr VI/175 KSRG z dnia 30 listopada 2016 roku OSP Kamionna z dniem 1 grudnia 2016 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. W dniu 7 września 2016 roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bochni st.bryg. Krzysztof Kokoszka zawarł porozumienie z Wójtem Gminy Trzciana Panem Józefem Nowakiem oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kamionnej reprezentowaną przez Prezesa Zarządu OSP Pana Stanisława Anielskiego oraz Naczelnika OSP Pana Tomasza Anielskiego dotyczące włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionnej do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego.  Odczytanie tej decyzji nastapiło podczas uroczystych obchodów 75-lecia jednostki, obchodzonych w dniu 22 lipca 2017 roku, zorganizowanych na placu przed szkołą.
   W roku 2020 remiza OSP przeszła remony generalny. G
runtownie odnowiono salę szkoleniową, pomieszczenia socjalne i przebieralnię. Pomieszczenia te zyskały także nowe wyposażenie. W ramach remontu wymieniono instalację elektryczną w całym budynku.

ARCHIWALNE ZDJĘCIA I DOKUMENTY
OSP Kamionna - lata 50-te. OSP Kamionna - lata 50-te.
Legitymacja członkowska z 1949 roku. Na zawodach strażackich - lata 50-te.
Oddanie remizy do użytku. Oddanie remizy do użytku.
archiwum05.jpg (33522 bytes) Podziękowania za akcję powodziową w 2010 roku.
Dyplom z 1976 r. Dyplom z 1980 roku.
[wstecz]