HISTORIA OSP W TRZCIANIE

     Według zapisów w księdze parafialnej straż ogniowa w Trzcianie została założona przy kościele parafialnym w 1880 roku. Najstarsze dokumenty dotyczące działania tej straży nie zachowały się jednak, bo wg opinii najstarszych wiekiem strażaków zostały zniszczone podczas hitlerowskiej okupacji.
     Oficjalnie Korpus Straży Pożarnej w Trzcianie został zarejestrowany w 1904 roku. Jego założycielami byli: Błażej Pytel, Jan Ryba i Wojciech Piskorz. Za swoja działalność i zasługi dla rozwoju straży niesienie pomocy ludziom Zarząd Kółka Rolniczego w Trzcianie, na którego czele stał ówczesny proboszcz ks. Michał Paczyński, mianował Błażeja Pytla adiutantem, (czyli komendantem) Korpusu Straży Pożarnej.

Błażej Pytel

Błażej Pytel

Dyplom dla Błażeja Pytla.

     W okresie międzywojennym jednostka była świetnie wyposażona i wyszkolona. Liczyła się w całym województwie krakowskim.

OSP TRZCIANA - lata przedwojenne.
Niedawno udało się ustalić nazwiska sfotografowanych strażaków.

      W czasie okupacji była jedyną, legalnie działającą organizacją na terenie gminy. Miała duże wsparcie kościoła i innych organizacji społecznych.
20 listopada 1951 roku ówczesny zarząd OSP w Trzcianie zwrócił się do Prezydium Powiatowej Rady narodowej w Bochni o wpisanie do rejestru OSP. Do zarządu należeli wówczas zasłużeni obywatele Trzciany: Walenty Roman, Stefan Dyrdał, Jan Zatorski, Józef Biłos, Michał Krzysiek, Teofil Sowiński, Julian Brzegowy, Wojciech Gumuliński.
     13 stycznia 1952 roku podczas walnego zebrania dokonano wyboru nowego zarządu, w którym znaleźli się: Walenty Chojecki - prezes, Jan Duś - naczelnik gminny, Bronisław Dudek - komendant wyznaczony z urzedu, Henryk Sowiński, Jan Wołowiec, Józef Balicki - zastępcy komendanta, Wojciech Gumuliński, Jan Bujak, Stefan Stokłosa, Józef Biłos - członkowie. Pismem S.A.-I-3-153/52 z dnia 21 marca 1952 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie wydało decyzję o wpisaniu OSP Trzciana do rejestru stowarzyszeń (5.03.1952 nr 65).
     OSP Trzciana dysponowała wówczas motopompą, wężami i syreną ręczną. Była bardzo aktywna w działalności prewencyjnej i ćwiczeniach oraz na zawodach, w których osiągała bardzo dobre wyniki na terenie powiatu bocheńskiego.

     Po likwidacji gromadzkich rad narodowych podlegała Gminie Trzciana-Żegocina. Marzeniem strażaków było wybudowanie remizy i pozyskanie samochodu. W 1971 roku zarząd tworzyli: prezes OSP Walenty Chojecki, naczelnik Konstanty Kącki, Jan Babral - z-ca naczelnika, Stanisław Piech - sekretarz, Bronisław Sroka - skarbnik. Kilku strażaków było wtedy radnymi Gminnej Rady Narodowej w Żegocinie. W tym okresie zakupiono umundurowanie ćwiczebne i wyjściowe.  Konstanty Kącki wraz ze Stefanem Stokłosą zawarli w 1971 roku umowę z Piotrem Chojeckim na kupno działki pod budowę remizy. Równocześnie rozpoczęto gromadzić materiały. Do wykopu fundamentów zmobilizowano 23 strażaków. Pomagali także inni mieszkańcy wsi, także własnym sprzętem budowlanym.

Strażacy OSP Trzciana na pogrzebie dyrektora szkoły Augustyna Młynarskiego (1958 rok).
Strażacy OSP Trzciana na pogrzebie dyrektora szkoły Augustyna Młynarskiego (1958 rok).

     W 1976 roku prezesem zarządu został Tadeusz Stanisz - zasłużony wieloletni działacz społeczny, który wiele swojego czasu poświęcił rozwojowi jednostki. W 1978 roku był już stan surowy obiektu. W marcu 1980 roku przeniesiono syrenę elektryczną ze starej remizy na nowo budowany obiekt strażacki.

Remiza OSP Trzciana.

     29 listopada 1980 roku odbyła się uroczystość przekazania do użytku Domu Strażaka. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych. Była prasa, radio i TV. Przekazania obiektu dokonał Naczelnik Gminy w Żegocinie Leopold Grabowski. Obecni byli: Komendant Rejonowy Straży Pożarnych w Bochni Jerzy Dobrzański, sołtys Jan Duś.
    W 1982 roku KRSP w Bochni przekazała OSP w Trzcianie samochód bojowy Żuk. W latach następnych trwały dalsze prace przy remizie. Podłączono obiekt do gazu, zainstalowano telefon. W świetlicy, która znajduje się w obiekcie prowadzona była różnorodna działalność kulturalno-oświatowa, szkoleniowa i rozrywkowa. Tu odbywały się zebrania wiejskie, wybory.
    W latach 1990-94 zarząd OSP w składzie Stanisław Bujak, Jan Babral, Augustyn Lesniak, Bronisław Sroka zorganizował wiele prac w obiekcie i wokół niego. Na metalowej konstrukcji przed budynkiem zainstalowano syrenę, urządzono plac przed obiektem. Z wypożyczania kuchni i świetlicy np. na wesela jednostka uzyskiwała dochody, które przeznaczała do finansowanie kolejnych modernizacji. Ma we wsi duży autorytet. Uczestniczy w akcjach ratując ludzki dobytek. Wielu strażaków uzyskuje wysokie branżowe wyróżnienia i odznaczenia.

Obchody 100-lecia OSP Trzciana

     Po reaktywowaniu gminy z dniem 1 stycznia 1995 roku i w związku z 115-leciem istnienia przystąpiono do remontu budynku. Przeciekający stropodach zastąpiono stromą konstrukcją krytą eternitem. Wykonano elewację zewnętrzną. Zmieniono drzwi wejściowe. Wykonano także remont pomieszczeń wewnętrznych. W świetlicy budynku odbywały się sesje rady gminy, a w jednym z pomieszczeń na parterze została urządzona sala ślubów.
   W lipcu 1997 roku podczas największej od niepamiętnych czasów powodzi spowodowanej wylewem Potoku Saneckiego, trzciańscy strażacy mieli bardzo dużo pracy. Z narażeniem życia walczyli z żywiołem, a potem pracowali społecznie przy usuwaniu skutków powodzi.

Poświęcenie Mercedesa.

   25 lipca 1999 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania do eksploatacji używanego, ale zmodernizowanego samochodu marki mercedes, zakupionego przez gminę ze środków Unii Europejskiej.
     W kwietniu 2001 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a uroczyste przekazanie decyzji nastąpiło podczas tradycyjnego Święta Gminy Trzciana, które odbyło się 15 września 2001 r.

MDP OSP TRZCIANA - dziewczęta.     MDP OSP TRZCIANA - chłopcy

      Przy jednostce - staraniem Tadeusza Olszewskiego - nauczyciela miejscowego Publicznego Gimnazjum - utworzono dwie drużyny młodzieżowe: dziewczęcą i chłopięca. Na początku czerwca 2001 roku złożyły one ślubowanie i młodzi ludzie zostali pasowani na członków drużyny. Dziewczęca drużyna, przygotowana przez druha Stanisława Gutowskiego, zdołała - po wygraniu zawodów powiatowych w Bochni w roku 2004 - zakwalifikować się do zawodów szczebla wojewódzkiego w Kętach, gdzie zajęła dziewiąte miejsce.

     Sukcesem zakończył się udział reprezentacji jednostki z gminnych zawodach sportowo - pożarniczych w 2004 roku, kiedy to drużyna OSP Trzciana wywalczyła I miejsce i zakwalifikowała się do zawodów powiatowych, podobnie jak obie drużyny młodzieżowe.

Opracował TO

[wstecz]