OSP BRATUCICE - ZARYS HISTORII

   Korzenie OSP Bratucicc sięgają jeszcze XIX wieku. Z okresu powstania jednostki nie zachowały się żadne dokumenty, dlatego trudno jest dokładnie odtworzyć historieę straży. Z informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenia wiadomo jednak, że pierwsi ochotnicy z Bratucic do akcji wyruszali z bosakami i wiadrami. Dopiero później udało się pozyskać wóz konny z drewnianą beczką, w której można było przewozić około 1000 litrów wody, zakupiono też sikawkę ręczną, która służyła druhom do 24 października 1937 roku. Wtedy to właśnie poświęcono nową, przenośną sikawkę. W uroczystości tej brali udział m.in. starosta - Władysław Pałasz, naczelnik sądu - Stefan Zapała oraz wójt gromady Bratucice - Jan Korcyl.
   Do grona pierwszych działaczy straży trzeba zaliczyć Jana Bieńka (pełnił funkcję prezesa), a także Marcina Szeligę i Franciszka Rachwała (byli naczelnikami straży).
   W 1945 roku funkcję prezesa powierzono Tomaszowi Jaroszowi, a naczelnikiem został Ludwik Korcyl. W 1950 roku ten właśnie zarząd postarał się o nowy wóz konny do przewozu sikawki i sprzętu gaśniczego. Nieocenioną pomoc OSP otrzymało w tym
przypadku od miejscowego kowala i jednocześnie druha - Jana Śmietańskiego.
   W 1954 roku ochotnicy otrzymali pierwszą w okolicy motopompę „Polonia", która została zamontowana na wozie w miejsce dotychczasowej sikawki. Pierwszym operatorem tego nowoczesnego jak na owe czasy sprzętu był Antoni Bojowiec (późniejszy strażak zawodowy), który musiał przejść specjalne przeszkolenie w ośrodku szkolenia OSP w Wieliczce.
   W tym samym roku w Bratucicach w czynie społecznym został wybudowany pierwszy w rejonie zbiornik przeciwpożarowy z prawdziwego zdarzenia (betonowy i ogrodzony siatką).
    W 1962 roku nowy zarząd OSP (Stanisław Okulicki - prezes, Jan Gawłowicz - naczelnik i Paweł Słonina - skarbnik) podjął decyzją o budowie nowej murowanej remizy. Strażacy oraz mieszkańcy wsi sami zrobili cegłę, dostarczyli drewno, żwir, cement, wapno. Z pomocą przyszła też Komenda Powiatowa w Bochni, która przekazała Bratucicom stolarkę budowlaną.
    Dzięki ogromnemu trudowi udało się szybko wybudować prawdopodobnie pierwszą w powiecie bocheńskim murowaną remizę, która została przekazana do użytku w 1963 roku. Nagrodą dla strażaków był wtedy nie tylko nowy obiekt, ale także samochód bojowy marki Studebaker - przydział z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie. Pojazd ten na skrzyni ładunkowej posiadał zbiornik o pojemności 1000 litrów, motopompę oraz inny sprzęt gaśniczy. W 1970 roku Studebaker został zamieniony na nowego Żuka, którego druhowie osobiście odebrali z fabryki w Lublinie.
   Kolejne lata w życiu jednostki stały pod znakiem zmian we władzach. 14 lutego 1976 roku z powodu rezygnacji niektórych członków zarządu odbyły się wybory i został powołany nowy zarząd z prezesem - Janem Zagórowskim, naczelnikiem - Janem Gawłowiczem, zastępcą naczelnika - Władysławem Śmietańskim, sekretarzem - Janem Rachwałem i skarbnikiem - Janem Gnutkiem.
   W 1986 roku Jan Zagórowski zrezygnował z funkcji prezesa, a jego miejsce zajął Władysław Śmietański. Kadencja tego zarządu trwała do 1990 roku, kiedy to ochotnicy zdecydowali o wyborze nowych władz OSP. Prezesem został wówczas Mieczysław Słonina, naczelnikiem - Roman Korcyl, zastępcą naczelnika - Bolesław Kicka, sekretarzem - Jan Rachwał, skarbnikiem - Jan Gnutek. Jednym z pierwszych zadań, jakich podjął się nowy zarząd było stworzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jej pierwszymi członkami byli: Sławomir Gnutek, Robert Rachwał, Michał Janowiec, Albert Kwaśniak, Ireneusz Policht i Łukasz Kicka.
   W tym okresie jednostka wzbogaciła się także o nowy sprzęt. Za pieniądze Urzędu Gminy w Rzezawie zakupiono węże oraz trzy prądownice. W 1991 roku przy pomocy wójta gminy Marii Ewy Bigas udało się zakupić nową motopompę, wybudować zbiornik przeciwpożarowy oraz odmulić naturalny zbiornik wodny, który w razie pożaru wykorzystywany był przez strażaków.
    W 1996 roku przy OSP powstała pierwsza w powiecie bocheńskim kobieca drużyna pożarnicza. W tym samym roku jednostka wzbogaciła się także o Stara, który po niewielkich przeróbkach wykonanych przez braci Romana i Władysława Korcylów stał się samochodem bojowym. Dodatkowo władze samorządowe gminy doposażyły pojazd w dwie prądownice oraz rozdzielacz kulowy.     Dwa lata później gmina znów pomogła strażakom z Bratucic. Tym razem sfinansowała zakup radiostacji samochodowych oraz dwóch motopomp (szlamowej i wodnej).
   W 2005 roku, z uwagi na wysoki koszt eksploatacji oraz wiek samochodu, jednostka sprzedała pojazd, a w zamian od OSP Rzezawa otrzymała nowszego Stara. Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratucicach w 2005 roku tworzyli: Andrzej
Ciecieląg, Maksymilian Ciecieląg, Sławomir Gnutek, Piotr liski, Michał Janowiec, Łukasz Kicka, Bolesław Kicka, Karol Kicka, Zenon Klesiewicz, Roman Korcyl, Wiesław Korcyl, Czesław Krzeszycki, Kazimierz Morawian, Krzysztof Morawian, Grzegorz Morawian, Stanisław Morawian, Marcin Harabasz, Robert Harabasz, Zbigniew Okulicki, Janusz Polowiec, Władysław Powroźnik, Mieczysław Planeta, Michał Rachwał, Arkadiusz Ciecieląg, Kazimierz Rudnik, Mieczysław Słonina, Piotr Sojka, Stanisław Sojka, Adam Styrna, Michał Strąg, Andrzej Zając, Mateusz Szostek, Sławek Słonina, Michał Słonina, Seweryn Korcyl, Sebastian Korcyl, Kamil Kicka, Adam Kazek, Władysław Kicka, Zbigniew Kołodziej, Jan Marszycki, Robert Leśniak, Józef Śmietański, Andrzej Rachfał, Michał Czachor. Skład kobiecej drużyny pożarniczej przedstawia się następująco: Małgorzata Imiołek, Katarzyna Filip, Agnieszka Marzec, Jolanta Korcyl, Aneta Matyjaszek, Iwona Szostek, Magdalena Kicka, Marzena Harabasz.
   W gronie członków honorowych byli: Lesław Ciecieląg, Wiesław Głąb, Elżbieta Imiołek, Małgorzata Korcyl, Jan Marszycki, Władysław Okulicki, Ireneusz Policht, Adam Rachwał, Jan Rachwał, Robert Rachwał, Józef Rachwał, Elżbieta Rachwał, Tadeusz
Rudnik, Jacek Sobiecki, Ryszard Zagórowski, Józef Wesołowski, Jan Zagórowski, Jan Gawłowicz, Władysław Śmietański, Władysław Korcyl, Franciszek Matyaszek, Jan Gnutek, Krzysztof Staśko.

      Żródło: "Ochotnicy Ziemi Bocheńskiej". 2006.

[wstecz]