OSP W BORKU - ZARYS HISTORII

    Założycielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Borku byli Władysław Ryncarz i ówczesny wójt wioski, Kacper Kujacz. Już od początku powstania, w 1914 r., jednostka pomimo braku sprzętu, wyposażenia i wyszkolenia członków aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym lokalnej społeczności. Pierwszym sprzętem gaśniczym, jakim dysponowali druhowie podczas akcji, były: beczka na wodę, drabiny i wiadra.
    W 1936 r. dzięki staraniom mieszkańców oraz strażaków wybudowano w Borku drewnianą remizę i zakupiono sprzęt gaśniczy, w tym m.in.: ręczną sikawkę oraz wóz konny.
    Rok później, z inicjatywy Władysława Ryncarza, został zakupiony i poświęcony sztandar, który strażacy z dumą nosili podczas lokalnych uroczystości. Kolejne finansowe przedsięwzięcie podjęto dopiero w latach 60. XX wieku, kiedy to po okresie zahamowanego rozwoju jednostki wskutek m.in. II wojny światowej, rozpoczęto zbiórkę środków na zakup parceli i materiałów na budowę Domu Strażaka. Nową remizą druhowie mogli cieszyć się już w 1979 roku, by w cztery lata później, 22 maja 1983 roku, otrzymać nowy samochód marki Żuk.
    Lata 90. również obfitowały w różnego rodzaju inwestycje w OSP w Borku. W 1992 roku bowiem w czynie społecznym został wybudowany zbiornik przeciwpożarowy, który znacznie poprawił poziom bezpieczeństwa w wiosce, natomiast w 1994 r. z okazji 80-lecia istnienia jednostki strażacy otrzymali nowy sztandar.
    Następnie, 4 lipca 2007 roku, OSP zawarła umowę z Zarządem Spółki Pastwiskowej w Borku, dzięki której zostały jednostce przekazane środki finansowe na dokończenie rozbudowy budynku remizy, wyposażenie kuchni oraz remont starej części obiektu.
    Przełomowym wydarzeniem dla funkcjonowania jednostki był jej udział w powodzi w 2010 roku, w trakcie której strażacy brali aktywny udział w ratowaniu życia i zdrowia obywateli, a także nadzorowali stan wałów potoku Wyrwa. Również w roku 2013 OSP w Borku brała czynnie zaangażowała się w zwalczanie powodzi, które nawiedziły teren Gminy Rzezawa. Po tak wymagających dla sprzętu i druhów wydarzeniach jednostka OSP Borek zakupiła nowy, lekki samochód pożarniczy marki IVECO, który znacząco usprawnił jej działania ratowniczo-gaśnicze.
    w 2018 roku do jednostki należało 44 druhów-strażaków, w tym 18 członków przeszkolonych przez PSP w Bochni do działań bojowych. Jednostka w dalszym ciągu się rozwija, pozyskując nowy sprzęt i zabiegając o przeszkolenie wszystkich członków OSP w poszczególnych grupach funkcyjnych.
     Jednostka OSP Borek nie tylko gasi pożary, ale też aktywnie wspiera mieszkańców wsi. Udziela się w wielu wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, takich jak festyny strażackie czy imprezy gminne, obecna jest również na uroczystościach kościelnych. Szeroki zakres naszych działań nie ogranicza się więc tylko i wyłącznie do gaszenia pożarów, ratowania życia oraz likwidacji miejscowych zagrożeń.
     Z okazji 100-lecia jednostki, obchodzonych w dniu 9 lipca 2016 r. był doskonałą okazją, by zasłużonym borkowskim strażakom wręczyć honorowe odznaczenia, na które zapracowali ofiarną, wieloletnią służbą. Wśród wyróżnionych byli druhowie: Janusz Biernat, Jerzy Giemza, Wiesław Malarek, Józef Słonina (złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"), Aleksander Dziadowiec, Paweł Linca, Kazimierz Styrna, oraz Czesława Tytro (srebrny  medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"), Krzysztof Borowiec, Marek Kmieć, Jerzy Kusiak, Piotr Marzec (brązowy medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"), Dariusz Dąbrowski, Adam Kmieć, Piotr Kubala, Łukasz Lekki, Piotr Ziętara (odznaka "Strażak Wzorowy"). Członkami honorowymi Ochotniczej Straży Pożarnej w Borku zostali: Janusz Biernat, Jerzy Giemza, Wiesław Malarek, Andrzej Moskała, Lucjan Stal.

    Zorganizowano także festyn, z którego dochód, połączony ze składkami druhów (łącznie 6000 zł), przekazano na wykonanie witrażu św. Floriana w kościele parafialnym pod wezwaniem NSPJ w Borku. Ponadto w 2017 roku jednostka OSP przeznaczyła cały dochód ze sprzedaży kalendarzy na rok 2018 na leczenie i rehabilitację Amelki Struzik (mieszkanki Borku). Wspierając lokalne instytucje, zarząd OSP Borek zdecydował się na przekazanie środków pieniężnych, zebranych dzięki organizacji Sylwestra i zabawy karnawałowej, na potrzeby rady rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w PSP im. św. Kingi oraz na remont dachu w parafii rzymsko-katolickej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Borku.
    Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Borku stanowi dumę i chlubę społeczności wiejskiej. To dzięki niej poprawia się standard życia i współpraca między mieszkańcami wsi, ponieważ OSP nie tylko gasi pożary i udziela pomocy potrzebującym, ale również scala całą społeczność wiejską, pobudzając ją do czynnego uczestnictwa w życiu mieszkańców.
    W dniach 18-19 kwietnia 2020 r. strażacy z naszej jednostki OSP rozdawali maseczki dla mieszkańców wsi Borek. Maseczki 150 szt. trafiły głównie do seniorów, którzy najbardziej narażeni są na konsekwencje koronawirusa. W pierwszych dniach czerwca 2020 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Borku otrzymała darowiznę w kwocie 5 tysięcy złotych w ramach akcji ORLEN dla Strażaków. Dzięki otrzymanej darowiźnie z Fundacja ORLEN został zwiększony potencjał bojowy jednostki OSP Borek, poprawiony również został komfort pracy strażaka - ratownika.
    W roku 2020 zrealizowana została modrnizacja remizy.  W ramach przeprowadzonej inwestycji kompleksowo zmodernizowany został garaż remizy w Borku. Wykonano tam remont posadzki i ścian. Remont objął ponadto instalację elektryczną i instalację sanitarną. W pomieszczeniu zamontowano również mechanizm odciągu spalin, który zapewnia czyste otoczenie w garażu, eliminując szkodliwe spaliny. 22 września 2020 r. odbył się odbiór przeprowadzonej inwestycji. Remont remizy strażackiej w Borku kosztował blisko 43 tys. zł. Gmina Rzezawa na realizację tej inwestycji pozyskała 21 tys. zł dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

[wstecz]