SPRAWOZDANIE PREZESA ZARZĄDU ODDZIAŁU MIEJSKIEGO OSP W BOCHNI TADEUSZA CICHONIA

Szanowni Goście Drodzy Druhowie !

   Dobiegła końca kolejna VIII kadencja działania Zarządu Oddziału Miejskiego Związku OSP w Bochni. W dniu dzisiejszym tradycyjnie w maju w okresie naszego strażackiego święta odbywamy już IX Zjazd Miejski. W trakcje naszego Zjazdu dokonamy oceny pięcioletniej statutowej działalności Miejskiej Organizacji OSP, wybierzemy nowe władze Zarządu Miejskiego, oraz wypracujemy wnioski i przyjmiemy w formie uchwały program działania na nową kadencje. Dochodząc do dzisiejszego Zjazdu byliśmy zobowiązani do przeprowadzenia zebrań sprawozdawczo wyborczych w trzech jednostkach OSP. Zebrania te pozwoliły nam zgromadzić szereg uwag i wniosków a także ukazały nam niedomagania i słabości występujące w naszej społecznej pracy. Dzięki pracowitości i rzetelności działaczy z OSP z Chodnic i Dołuszyc Zebrania Sprawozdawczo Wyborcze zostały przeprowadzone na dobrym poziomie przy dobrej frekwencji. W zebraniach tych wzięli udział zaproszeni radni, przewodniczący KO, oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji społecznych. Niestety na tle całej naszej Miejskiej Organizacji najtrudniejsza sytuacja powstała w jednostce OSP w Kolanowie, gdzie nie odbyto zebrania ze względu na niedostateczną frekwencje, grupa druhów jednostki, która przybyła na zebranie stwierdziła, że z uwagi na całkowity brak zainteresowania ze strony pozostałych ochotników /cześć wyjechała do pracy za granice i braku zainteresowania ze strony młodzieży należy OSP rozwiązać/. Z inicjatywy ZM OSP a także Przewodniczącego KO przy udziale kilku druhów z OSP Kolanów podjęto kroki w kierunku reaktywowania jednostki, która przypomnę ma bardzo bogatą historie od roku 1921. Po przeprowadzonych rozmowach wśród młodzieży i także osobami z terenu osiedla, którzy wyrazili chęć wstąpienia w szeregi OSP przyjęliśmy nowych ochotników. W końcowych dniach kwietnia odbyto zebranie programowo wyborczee, które wyłoniło nowe władze jednostki OSP i delegatów na zjazd miejski i przyjęto nowy ambitny program działania. Prawdą bardzo oczywista jest to, że brak zaangażowania i inicjatywy ze strony poprzedniego Zarządu OSP spowodował to, że Organizacja przestała funkcjonować. Niezbędnym warunkiem każdej dobrze działającej OSP było i jest szukanie nowych członków - ludzi młodych, którzy wnieśliby nowy powiew do tej i każdej organizacji OSP i o tym musimy pamiętać.
Szanowni Druhowie !
   Bardzo trudną sprawą dla ochotników okazała się rejestracja OSP w krajowym Rejestrze Sądowym wg nowych obowiązujących od 1.01.2001 r. uregulowań prawnych pomimo monitów ze strony ZM do dnia dzisiejszego nie zarejestrowało się OSP Kolanów, a Dołuszyce są w trakcie rejestracji nowego zarządu. Wydaje się, że sprawą rejestracji w trybie natychmiastowym muszą się zając prezesi i naczelnicy jednostek przy wydatnej pomocy ZM Związku. Przechodząc do statystyki i danych organizacyjnych ogółem OSP w mieście zrzeszają 88 członków zwyczajnych, 21 członków wspierających, młodzieży od lat 16-18 jest 19. Należy zadać sobie pytanie czy ten stan należy uznać za zadawalający na pewno nie, stąd też w dalszym ciągu zadaniem priorytetowym dla wszystkich jednostek OSP jest szukanie nowych członków wśród młodzieży. Winiliśmy w tej kadencji przynajmniej w jednej jednostce stworzyć Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z prawdziwego zdarzenia, takie możliwości ma już OSP Chodenice i Dołuszyce, gdzie są już przeszkoleni młodzi ochotnicy, a także w przyszłości OSP Kolanów. Ważnym czynnikiem działania OSP jest stan obiektów, w których funkcjonują, należy stwierdzić ze stan budynków w Chodenicach i Dołuszycach jest zadawalający. Natomiast budynek w Kolanowie będzie wg deklaracji Władz Miasta  remontowany. Na podstawie danych uzyskanych z jednostek wyposażenie w sprzęt podstawowy jest dostateczne, wszystkie jednostki posiadają w swoim wyposażeniu ubrania ochronne i wyjściowe. W tej sytuacji należy czynić starania o wymianę starego sprzętu na nowy i dbać o ten, który już posiadamy. Komendanci i Zarządy OSP muszą samodzielnie i z większą odpowiedzialnością nadzorować i kontrolować stan tego majątku i wszystkie zaniedbania natychmiast usuwać, nie czekając ze to ktoś zrobi za nich. Niestety w tej dziedzinie jest wiele zaniedbań, które były poruszone w trakcie zebrań sprawozdawczo - wyborczych, stąd też zadaniem pierwszoplanowym dla miejskiej komisji rewizyjnej będzie sprawdzenie stanu sprzętu w poszczególnych OSP. Bieżące sprawdzanie działań motopomp, konserwacja węży gaśniczych gaśnic, ochrona przed zniszczeniem ubrań wyjściowych to zadanie i obowiązek Zarządów OSP gdyż nic tylko sianowi to własność jednostek, ale jest zdobywany bardzo ciężko, o tym może powiedzieć druh K. Bacik. Prawda jest taka, że w warunkach naszych doposażenie w sprzęt było możliwe dzięki przychylności Władz Miejskich, samorządowych, za co serdecznie dziękuje. W latach 2001-2005 na zakup sprzętu, ubrań z kasy miejskiej otrzymaliśmy 54 tys. zł.

Szanowni Goście,  drodzy Druhowie !
   Zgodnie ze statutem na ostatnim Zjeździe został wybrany 8 osobowy Zarząd Miejski w składzie; Tadeusz Cichoń, Stanisław Bukowiec, Marian Wątroba, Kazimierz Leszanka, Kazimierz Tworzydło, Halina Jankowicz, Włodzimierz Migdał, Jerzy Karasinski. Niezmiernie mi miło poinformować druhów, że w skład naszego Zarządu wszedł Druh Krzysztof Kokoszka - Komendant Powiatowy PSP . W trakcie Kadencji Zarząd odbył 12 posiedzeń. Tematyka posiedzeń była różnorodna; sprawy organizacyjne rozdział odznaczeń udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, zaopatrzenie w sprzęt p/poż. i wiele innych. Członkowie Zarządu brali udział w wielu imprezach o charakterze uroczystym i szkoleniowym /prezes ZM jest aktualnie członkiem ZP ZW w Krakowie, gdzie bierze udział we wszystkich ważniejszych działaniach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim./

Szanowni zebrani!
    W trakcje ubiegłej kadencji na terenie naszego działania organizowane były liczne imprezy i uroczystości miedzy innymi uroczyste poświecenie i przekazanie motopompy dla OSP w Dołuszycach, która odbyła się 22. 06. 2002 r. przy udziale władz samorządowych naszego miasta i powiatu. Uroczystość zakończył festyn strażacki, który cieszył się wielkim zainteresowaniem, 3 maja w dzień Święta Narodowego i przeddzień naszego strażackiego święta, OSP w Chodcnicach obchodziła swe trzy jubileusze 750 - lecie, 100 - lecie kaplicy i 80 - lecie powstania jednostki OSP.  W tym dniu chodenicka OSP otrzymała od społeczności osiedlowej sztandar za zasługi, jakie za 80 lat działania OSP wniosła w życie tej lokalnej społeczności. Należy zaznaczyć ze decyzją ZG OSP sztandar został udekorowany złotym medalem Za zasługi dla pożarnictwa a kilkunastu członków OSP otrzymało odznaczenia, pożarnicze. Trzeba stwierdzić ze dużą zasługą działaczy jest to, że w tak krótkim okresie czasu potrafili skupić wokół siebie ochotników, którzy uwierzyli że można osiągnąć sukces i mieć satysfakcje z wytyczonego celu, W 2004 roku 8 maja po raz kolejny bardzo uroczyście obchodzono Dzień Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, a następnie odbyły się pokazy strażackie i część oficjalna.
    W budynku, w którym się znajdujemy organizowane są liczne turnieje i zawody sportowe, zabawy karnawałowe, dzień dziecka, strażacy biorą udział w organizacji tradycyjnego memoriału mjr Bacy, włączają się w akcje charytatywne i społeczne. OSP Dołuszyce w trochę w mniejszym zakresie organizują o podobnym charakterze życie lokalnej społeczności. Trzeba także podziękować za organizowanie przez OSP Dołuszyce zawodów strzeleckich o puchar Prezesa ZM dla wszystkich jednostek OSP z terenu miasta na strzelnicy w Pogwizdowie. Strażacy z naszych jednostek zaciągają wartę przy grobie pańskim, a także są obecni na wielu uroczystościach kościelnych i państwowych. Zaznaczyć należy także, że strażacy ochotnicy i działacze Związku pracują społecznie w organach samorządowych, w radach osiedla. Sądzę, że w najbliższych wyborach samorządowych postaramy się, aby strażacy w Bochni mieli swego przedstawiciela.

Szanowni Goście Drodzy Druhowie !
    Zarząd Miejski Oddziału oraz jednostki współpracują i utrzymują stały kontakt z kierownictwem Powiatowej PSP, Konieczność współpracy dyktują miedzy innymi określone warunki takie jak:
- znajomość potrzeb przez PSP dla jednostek OSP,
- konieczność pomocy \v trudnych sytuacjach awaryjnych,
- doszkalanie naszych członków, które jest widoczne aktualnie po zmianach personalnych w kierownictwie Komendy a także podkreślanie przez Komendanta Powiatowego tezy, że bez OSP, nie mogłaby skutecznie funkcjonować PSP powoduje wzajemne zaufanie.
    Druh komendant swoimi decyzjami miedzy innymi wyrażeniem zgody, aby siedziba Zarządu Miejskiego Oddziału mieściła się w budynku PSP dał wyraz, że OSP mogą liczyć na wsparcie i współprace, za co mu w imieniu druhów delegatów bardzo dziękuje.
    Działalność OSP nie należy rozpatrywać wyłącznie z punktu widzenia ich podstawowych funkcji i zadań, do których należy likwidacja skutków miejscowych zagrożeń (OSP w winny prowadzić w swojej codziennej pracy działalność profilaktyczną i tu trzeba powiedzieć, że na tej działce jest wiele zaniedbań, W nowej kadencji 7M musi nawiązać kontakty ze szkołami gdzie należy przeprowadzić eliminacje szkolne oraz miejskie do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Poprzez udział tym turnieju młodzieży możemy przyciągnąć do naszych szeregów coraz to nowe rzesze młodych ludzi. Ponadto w zakresie pracy profilaktycznej należy prowadzić działalność uświadamiająca społeczeństwu o zagrożeniach bezpieczeństwa, jakie występują wokół nas. Ochotnicy w rozmowach z ludźmi muszą zwracać uwagę na zagrożenia pożarowe. U wielu ludzi brak jest całkowitej wyobraźni, z czego może powstać pożar i jaki może być jego zasięg, jakie może wyrządzić szkód, w miejscu jego powstania /np. wypalanie traw, zużyta instalacja elektryczna/. Praca w tym przypadku powinna być traktowana przez druhów jako obowiązek statutowy, a praca wychowawcza winna odbywać się na zasadzie dobrego przykładu starszego strażaka. Starsi strażacy winni być wzorem dla młodych. Nic sposób, aby omawiając naszą działalność nie wspomnieć o nadanych odznaczeniach i wyróżnieniach. W ostatnich latach szereg naszych druhów za działalność zostało uhonorowanych odznaczeniami Związku OSP. Złote medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymało 6 druhów, srebrne medale 8, brązowe 10, najwyższe złoty Znak Związku 1 druh. Przy okazji Naszego Zjazdu jeszcze raz odznaczonym składam serdeczne gratulacje. Nie mogę nie wspomnieć, że obok dni radosnych były w OSP chwile smutne. Pożegnaliśmy kilku działaczy i członków miedzy innymi druha Andrzeja Wiechę, Piotra Pobiadacza, Stefana Surgę, Zdzisława Ważydrąga, Władysława Sitko, Józefa Kulosa. Proszę o uczczenie minuty ciszy wymienionych działaczy, którzy od nas na zawsze odeszli.

Drodzy Druhowie ! Szanowni Goście !
     Prowadzenie działalność OSP nie było by tak widoczne bez pomocy i przychylności klimatowi, jakie stwarzają nam władze samorządowe miasta i powiatu. Pozwólcie, że w imieniu bocheńskiej Miejskiej Organizacji OSP serdecznie im za to podziękuje. Przedstawiać dzisiejsze sprawozdanie za lata 2001- 2006 pragnę podkreślić, że ustępujący Zarząd zrobił wszystko, aby Miejska Organizacja osp była dobrze oceniana przez nasze społeczeństwo i druhów. Na pewno nie udało nam się wszystkiego zrealizować. Przyczyn jest wiele, mówiłem o tym wcześniej. Z tego też względu nowy Zarząd będzie musiał podejmować nowe wyzwania, jakie niosą nowe czasy i uwarunkowania. Stąd poszukując odpowiedzi na pytanie: jak jeszcze lepiej służyć społeczeństwu, powinniśmy być świadomi ze realizacja zadań programowych, jakie przyjmiemy na następną X kadencje Naszego Związku zależy od aktywności wszystkich członków OSP.
   Kończąc Swoje wystąpienie pragnę podziękować wszystkim członkom i działaczom OSP za prace w 5-letniej kadencji; dziękuje za współprace i pomoc w realizacji zadań statutowych członkom ZM OSP. Dziękuję władzom samorządowym i administracyjnym oraz Komendzie Powiatowej PSP.

wstecz