IV. PIKNIK STRAŻACKI W CHODENICACH -

RELACJA PRASOWA

 piknik01.jpg (20351 bytes)

   Stanisław Bukowiec - komendant chodenickich druhów, miał za co dziękować podczas IV. Charytatywnego Pikniku Strażackiego. Jednostka otrzymała pierwszy samochód .Volkswagena T4 - ambulans ratownictwa przedmedycznego i nowoczesną pompę szlamową marki Honda.  
    Pikniki w Chodenicach pozwalają przy zabawie zbierać środki na rzecz potrzebujących. Trzy ostatnie edycje dały łącznie około 15 tysięcy złotych, które przeznaczono na rehabilitację Krzysztofa i Ani - młodych mieszkańców dzielnicy. W tym roku proszono o wsparcie osób poszkodowanych przez powódź. Zebrane 1300 zł trafiło do gminy Łapanów.

    Stanisław Bukowiec - komendant chodenickiej  OSP, miał za co dziękować podczas IV Charytatywnego Pikniku Strażackiego. Po raz pierwszy w 87 - letniej historii jednostki druhowie otrzymali bowiem do dyspozycji samochód, Volkswagena T4. Udało im się także pozyskać nowoczesną pompę szlamową marki honda.   Pompę, dzięki pomocy Tadeusza Skoczka, honorowego ambasadora Królewsko - Górniczego Miasta Bochni, przyznał bochnianom Zarząd Główny OSP. Sprawdziła się ona już w wypompowywaniu wody z zalanych terenów gminy Drwinia: Świniar i Niedar oraz w samej Bochni: na Os. Św. Jana, ul. Łany oraz w Chodenicach, które podtapiała kilkakrotnie woda z Raby i niedrożnych rowów.
     - Samochód przekazał nam komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - bryg. Bogusław Kogut. To pojazd sanitarny wykorzystywany do tej pory do zabezpieczenia medycznego poligonu dla kadetów w Kościelcu koło Proszowic. Ale samochód bral także udzial w kilku ekspedycjach humanitarnych, m.in. w Albanii i Kosowie w 1999 roku. Zamierzamy nie zmieniać charakteru tego pojazdu. Od kilku lat przygotowujemy się do nowej formy działalności ratownictwa przedmedycznego. W marcu 2010 roku dwóch pierwszych druhów - za nasze własne środki finansowe, gdyż odmówiono nam dofinansowania, odbyło specjalistyczny kurs medyczny zakończony pozytywnie zdanym egzaminem w Szkole Aspirantów, kolejnych strażaków także chcemy szkolić w tym zakresie. Jak ważna jest znajomość udzielania pierwszej pomocy mogli się ci przeszkoleni strażacy osobiście przekonać, gdy w połowie sierpnia, będąc przypadkowo świadkami wypadku samochodowego kplo Buska - Zdroju, ratowali życie trzem poszkodowanym osobom, w tym ciężarnej kobiecie. W przyszlości chcemy też zabezpieczać medycznie imprezy sportowe i kulturalne - poinformował PrezesZarządu  jednostki.
    Za swoją postawę w czasie powodzi strażacy z Chodenic otrzymali wiele podziękowań, a premier Donald Tusk oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller ośmiu druhów uhonorowali nagrodami pieniężnymi. Warty podkreślenia jest fakt, że wszyscy wyróżnieni postanowili pieniądze przeznaczyć na cele straży - zostaną one wykorzystane na przygotowanie siedziby na pojazd. Złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" przyznano druhnie Halinie Jankowicz, a brązowy Grzegorzowi Leżance i Szczepanowi Kasprzykowi. Podczas pikniku odznakę za wysługę 50 lat otrzymał Marian Anioł, a odznaki "Strażak wzorowy": Anna Słowiak, Anna Nowak, Barbara Nowak, Krzysztof Kronenberg, Kamil Czesak, Kamil Spisak, Dariusz Wiśniewski i Krzysztof Orzechowski. Najważniejsze jest jednak to, że wciąż rośnie grupa młodych ludzi, którzy chcą bezinteresownie pomagać innym. Podczas uroczystości w szeregi OSP przyjęto kolejnych czterech nastolatków.
     Pikniki w Chodenicach pozwalają przy zabawie zbierać środki na rzecz potrzebujących. Trzy ostatnie edycje dały łącznie około 15 tysięcy złotych, które przeznaczono na rehabilitację Krzysztofa i Ani - młodych mieszkańców dzielnicy. W tym roku proszono o wsparcie osób poszkodowanych przez powódź. Zebrane 1300 zł trafiło do gminy Łapanów.

        

Źródło: "Dzienik Polski" - tekst i foto: P.K.

RELACJE INTERNETOWE
WWW.BOCHNIANIN.PL WWW.CZASBOCHENSKI.PL

[wstecz]