HISTORIA OSP LIPNICA DOLNA

     Jednostka OSP Lipnica Dolna powstała w 1914 roku po pożarze, który strawił kilka gospodarstw w Lipnicy Dolnej. W 1917 roku ochotnicy zakupili w Krajowym Związku OSP we Lwowie czterokołową sikawkę ręczną. W 1924 roku mieszkańcy wsi ufundowali druhom sztandar, który zaginął w zawierusze wojennej.
     Lata międzywojenne to wzmożony okres pożarów ze względu na stan zabudowy /zwarta zabudowa, drewniana, pokrycia ze słomy/.
     Jednostka uczestniczyła także w życiu kulturalnym wsi, organizuje swoją orkiestrę dętą, która istnieje po dzieci dzisiejszy. Prezesem oraz głównym organizatorem był dyrektor tutejszej Poczty Polskiej pan Marszalik, natomiast założycielem orkiestry Mulka Ludwik, lipnicki działacz ludowy.
     Lata wojenne nie przerwały działalności jednostki, choć ta straciła sztandar. Następny okres to czas powojenny. Można go podzielić na dwa etapy. Etap pierwszy to lata 1945-1954. W okresie tym jednostka mieściła się w budynku Kołka Rolniczego, druhowie uczestniczyli w tych trudnych latach w odbudowie kraju i w zdobywaniu sprzętu dla jednostki, którego brak bardzo był widoczny. Udało się zdobyć pompę PO-2 wraz z osprzętem. Komendantem straży w tym trudnym okresie był Strugała Ignacy.  Następny okres to lata 1954 - 1988. To okres intensywnego rozwoju. Młodzi ludzie przejęli działalność, organizowali wieczorki taneczne, wstępy teatralne i za zebrane środki zbudowali przy Domu Ludowym w 1966 r. pomieszczenia na strażnicę. Lecz warunki te nie spełniały wymogów i w związku z powyższym z pomocą państwa w 1972 r. rozpoczęto budowę nowej remizy, która służy po dzień dzisiejszy. Za pieniądze zarobione na imprezach, które organizujesie w Domu Ludowym kupują pierwszy samochód marki Nyasa, a następnie otrzymali przy wydatnej pomocy Państwowej Straży Pożarnej w Bochni dwie motopompy PO-5 wraz z osprzętem. W 1988 r. otrzymali samochód marki Żuk, który jest używany po dzień dzisiejszy.
     W 1993 r. społeczeństwo ufundowało nowy sztandar dla jednostki. W 1998 r. jednostka sprowadziła samochód marki Star 660 z demobilu, który został potem skarosowany. Warto nadmienić, że jednostka uczestniczyła w zawodach sportowo- pożarniczych różnego szczebla zdobywając nagrody i wyróżnienia, natomiast orkiestra dęta była jedną z lepszych na tym terenie. Kapelmistrzem był Kociołek Antoni. Przez cały ten okres komendantem straży jest druh Kędryna Stanisław. W ostatnim okresie miejscowość dosięgła klęska powodzi i w tak trudnych chwilach ochotnicy strażacy spisali się wspaniale ratując ludzi, sprzęt i zwierzęta, nie omijając własnej remizy, która też została zalana.
    Do najbardziej zasłużonych druhów, którzy odeszli już na wieczną służbę oprócz wymienionych należą: druh Dzięgiel Władysław, Włodarczyk Piotr, Sikora Władysław, Krzyżak Feliks, Paprota Mieczysław.
    Działalność w orkiestrze: Strugała Józef, Wnęk Mieczysław, Dominik Władysław, Radzięta Leon.

Informacja UG w Lipnicy Murowanej z 28.05.1999 r.

[wstecz]