HISTORIA OSP BORÓWNA

     Jednostka została założona z inicjatywy mieszkańców wsi 7 maja 1950 roku. Pierwszym Prezesem Zarządu OSP był Mieczysław Terlikowski, komendantem Ludwik Bereta, skarbnikiem Alojzy Florek. Juz pierwszy zarząd zdołał zakupić ręczna popę, która na wyposażeniu jednostki jest do dzisiaj. To tu zbudowano, pierwszą po wojnie w powiecie bocheńskim, strażacką remizę. Był to budynek w stanie surowym. Udało się go wykońćzyć ze środków Wydziału Oświaty. W zamian musiał byc przeznaczony na szkołę. Taka była wola mieszkańców i potrzeba tamtych czasów. Dzieci rozpoczęły w nim naukę w styczniu 1957 roku. W tej szkole organizowano przedstawienia, zabawy ludowe, festyny, zebrania wiejskie. Jednym z najzdolniejszych aktorów i świetnym organizatorem przedstawień był komendant jednostki Bronisław Stec.
     Znaleziono teren pod budowę nowej remizy. Czynem społecznym wykonano fundamenty. Z rozebranych budynków podworskich w Chronowie wybrano dobry materiał i w ten sposób postawiono tymczasowy budynek, w którym przez wiele lat koncentrowało się życie kulturalne wsi.
     W 1976 roku zmieniono władze jednostki. Prezesem Zarządu wybrano Czesława Jawienia, komendantem Kazimierza Steca, sekretarzem Benedykta Żołnę, skarbnikiem Stanisława Beretę. W tym tez czasie pojawił się pomysł wybudowania nowej, właściwej remizy. Wykupiono parcelę i w 1976 r. rozpoczęto wznoszenie murów. Na skutek reorganizacji administracyjnej w kraju, budowę wstrzymano.Z  różnymi komplikacjami (np. niesolidny kierownik budowy) kontynuowano ją jednak i wreszcie w 25 maja 1986 roku obiekt został oddany do użytku.
      21 września 1986 roku strażacy wybrali nowy zarząd. Prezesem został wybrany Roman Nabielec, komendantem Mieczysław Pałka, skarbnikiem Stanisław Bereta, sekretarzem Benedykt Żołna, gospodarzem obiektu Kazimierz Radzięta. Podczas stanu wojennego do budynku zakwaterowano, bez zgody mieszkańców wsi, dwie rodziny. Obiekt popadał w ruinę i wymagał remontu. W 1994 roku w salach na poddaszu uruchomiono nauczanie dla klas 0-3. Uruchomienie tu szkoły uszczupliło bazę lokalową strażaków. Z tej przyczyny postanowiono w 1996 r. rozbudować obiekt. Dobudowano salę posiedzeń oraz użytkowe poddasza. W tym samym czasie strażacy wspólnie z mieszkańcami wsi rozpoczęli budowę kaplicy, którą w znacznym stopniu finansował Ks. Prałat Stanisław Wiśniewski. Budowę kaplicy zakończono w 1997 roku.
      W 2004 roku OSP Borówna otrzymała od OSP Lipnica Dolna pierwszy smochód - używanego Żuka. W 2010 roku z dotacji budżetu Gminy Lipnica Murowana, Ochotnicza Straż Pożarna w Borównej zakupiła używany samochód pożarniczy marki Mercedes z autopompą.  To w znaczący sposób podniosło mobilność i możliwości działania jednostki. 
      Za swoją pracę w jednostce i zaangażowanie w życie społeczne, kościelne i gospodarcze wsi strażacy byli wielokrotnie nagradzani odznakami i medalami, w tym Złotym Znakiem Związku.

Na podstawie opracowania B. Żołny z 1999 r.

    W roku, 2008 druhowie z OSP Borówna, jako pierwsi z terenu Gminy Lipnica Murowana, odnowili będącą w ich posiadaniu sikawkę konną oraz wzięli udział w Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych w Trzebiatowie.
    W dniu 17 października 2010 roku miało miejsce poświęcenie i przekazanie jednostce sztandaru oraz samochodu pożarniczego marki Mercedes Benz. Stało się to w dniu jubileuszu 60. lecia jednostki.

WIĘCEJ >>>

[wstecz]