SPRAWOZDANIE ZARZĄDU ZA OKRES KADENCJI 2011 - 2016

Drodzy Druhny i Druhowie, Szanowni Goście

   Od ostatniego Zjazdu Gminnego ZOSP RP upłynęło 5 lat i okres ten należy ocenić na dzisiejszym Zjeździe. Na terenie Gminy Bochnia działa 18 jednostek OSP w miejscowościach: Baczków, Bessów, Bogucice, Brzeźnica, Cerekiew, Damienice, Dąbrowica, Gierczyce, Gorzków, Łapczyca, Majkowice, Moszczenica, Nieszkowice Małe, Pogwizdów, Proszówki, Siedlec, Stanisławice i Wola Nieszkowska.
  Do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego włączone są jednostki OSP Bogucice i OSP Stanisławice na bazie których powołano Jednostki Operacyjno Techniczne. Jednostka OSP Baczków decyzja Wojewody Małopolskiego włączona została do Krajowego Systemu jednostek wspierających Państwowe Ratownictwo Medyczne.                     
  W I kwartale br. we wszystkich jednostkach OSP odbyły się walne zebrania sprawozdawczo - wyborcze. Frekwencja na zebraniach wyniosła ok. 65%. Na podstawie analizy dokumentów z tych zebrań stwierdza się że:
- liczba członków zwyczajnych (czynnych) wynosi 633 osób, w tym 566 mężczyzn oraz 67 kobiet.
- członków honorowych - 52,
- członków wspierających - 21.
   W Gminie Bochnia funkcjonuje 5 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych:   MDP Baczków, MDP Bogucice, MDP Damienice, MDP Siedlec oraz MDP Stanisławice. Rezem zrzeszają 80 młodych strażaków, 24 dziewczęta i 56 chłopców.
    W szeregi OSP w okresie międzyzjazdowym wstąpiło 80 nowych członków. Porównując powyższe dany ze sprawozdaniem z poprzedniej kadencji zaznaczyć należy, że wzrosła liczba czynnych strażaków znacznie młodszych wiekowo.

   W okresie sprawozdawczym Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Bochni, odbył 22 posiedzenia, na których oceniono pracę jednostek OSP, ich potrzeby i problemy. W szczególności poruszono problemy takie jak: opracowanie planu pracy ZOG ZOSP RP w Bochni, opracowanie harmonogramu zebrań sprawozdawczych i sprawozdawczo - wyborczych, podsumowanie problematyki poruszanej na zebraniach OSP, podział środków finansowych z dotacji Urzędu Gminy Bochnia na poszczególne jednostki OSP, organizacje i przeprowadzenie Gminnych Zawodów Sportowo - Pożarniczych, podział sprzętu z dofinansowania z Biura terenowego ZOSP RP w Tarnowie, opiniowanie wniosków na remont remiz w ramach programu "Małopolskie Remizy", omówienie wyników przeglądu stanu technicznego sprzętu oraz budynków remiz, opiniowanie wniosków w sprawie odznaczeń OSP, analiza sytuacji pożarowej na terenie Gminy Bochnia, wyników kontroli wykonanej przez KP PSP Bochnia, badań lekarskich strażaków biorących udział a akcjach ratowniczo- gaśniczych i szkoleniach, przygotowanie do zebrań sprawozdawczy, podsumowanie działalności za dany rok. W każdym zebraniu uczestniczyli członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

   W minionej kadencji strażacy brali udział w uroczystościach: rocznicowych OSP, poświęcenia zakupionych i pozyskanych samochodów dla jednostek OSP, nadania i poświęcenia sztandarów, pielgrzymkach strażackich, uroczystościach pogrzebowych druhów z jednostek OSP.
   Strażacy brali też czynny udział w pracach społecznych takich jak: remonty remiz OSP, zabezpieczenie akcji "ZNICZ", pomoc przy organizacji oraz zabezpieczenie licznych imprez i uroczystości gminnych.
   W okresie minionej kadencji nadano medale, odznaki i odznaczenia członkom OSP tj. Złoty Znak Związku, Medal im. Bolesława Chomicza, Złote, Srebrne i Brązowe medale za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznakę "Wzorowy Strażak".
   Praca na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej.

1.Udział w akcjach ratowniczo gaśniczych:
   Na okresie kadencji strażacy z terenu Gminy Bochnia interweniowali 460 razy. Udział jednostek OSP w a akcjach ratowniczo - gaśniczych przedstawiał się następująco:
POŻARY - 184
MIEJSCOWE ZAGROŻENIA -273
ALARMY FAŁSZYWE - 3

   Stan techniczny sprzętu pożarniczego znajdującego się na wyposażeniu jednostek OSP jest dobry. Natomiast ilość sprzętu w poszczególnych jednostkach jest różna. Są jednostki wyposażone bardzo dobrze oraz takie, które musza uzupełnić braki w podstawowym sprzęcie.

  W ubiegłej kadencji dzięki dotacji Urzędy Gminy Bochnia, Zarządu Powiatowego, Budżetu Państwa oraz staraniom samych jednostek OSP zakupiono i pozyskano następujący sprzęt:
- samochody dla jednostek OSP Bessów, OSP Brzeźnica, OSP Cerekiew, OSP Stanisławice i OSP Siedlec.
- zakupiono agregaty prądotwórcze, motopompy szlamowe, motopompy pływające w tym zakupiono największa z przenośnych motopomp szlamową o wydajności 2400 dla jednostki OSP Pogwizdów.
- zakupiono piły do drzewa, betonu i stali,
- zainstalowano system selektywnego alarmowania w remizie OSP Pogwizdów oraz wymieniono wyeksploatowany już system w remizie OSP Bogucice,
- doposażono jednostki OSP w podstawowy sprzęt : węże, armaturę, ubrania koszarowe, ubrania specjalne, buty specjalne, hełmy bojowe, rękawice, kominiarki oraz inny sprzęt w z wyposażenia osobistego strażaków.

Działalność prewencyjna:
   W zakresie prewencji i zapobiegania pożarom w szkołach wygłaszane są pogadanki dotyczące zagrożenia pożarowego wynikające z wypalania traw, niewłaściwego składowania plonów rolnych, eksploatacji urządzeń elektrycznych, przewodów kominowych itp. Przedstawiciele jednostek OSP podczas pikników szkolnych oraz innych imprez kulturowych prezentują sprzed strażacki oraz prowadzą szkolenia w zakresie pierwszej pomocy medycznej. Co roku w szkołach organizowany jest turniej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w których uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów sprawdzają swoją wiedze w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Integralną częścią ochrony przeciwpożarowej jest zaopatrzenie wodne do celów gaśniczych. Na terenie Gminy Bochnia oprócz zbiorników wodnych naturalnych i sztucznych we wszystkich sołectwach znajduje się sieć hydrantowa.

Działalność szkoleniowa
   Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze odbywały się w 2011, 2013 oraz 2015 roku. Niezmiennie od wielu lat czołowe miejsca zajmuje jednostka OSP Cerekiew, zarówno w grupie kobiet jak i mężczyzn. Drużyny te godnie reprezentowały naszą Gminą na zawodach Powiatowych oraz Wojewódzkich.

   W okresie sprawozdawczym kolejni druhowie podnosili swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarna w Bochni oraz Urząd Gminy Bochnia. Szkolenia odbywały się w następującym zakresie:
- szkolenie podstawowe jednoetapowe - 150 osób,
- szkolenie podstawowe uzupełniające część II - 5 osób,
- szkolenie w zakresie ratownictwa technicznego - 50 osób,
- szkolenie kierowców i konserwatorów sprzętu pożarniczego - 16 osób,
- szkolenie kierujących działaniami ratowniczymi OSP - 15 osób,
- szkolenie naczelników - 9 osób,
- kierowania ruchem drogowym - 6 osób,
- kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej - 42 osoby.

   Na zakończenie pragnę gorąco podziękować członkom OSP i działaczom Związku za prace w 5-letniej kadencji. Dziękuję również za współprace i pomoc w realizacji zadań statutowych Wójtowi i radzie Gminy Bochnia, Zarządowi Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bochni, Zarządowi Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni, przedstawicielom Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.                
         

Stanisław Cagiel - Prezes Zarządu

[wstecz]