Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

PRZEKAZANIE DO UŻYTKU MAGAZYNU PRZECIWPOWODZIOWEGO - 08.11.2015

   W wietrzne popołudnie 8 listopada 2015 roku, przy wybudowanym magazynie przeciwpowodziowym w Dziewinie, w którym znalazło się miejsce dla nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziewinie, miało miejsce uroczyste jego przekazanie do użytku. Na uroczystość przybyły liczne poczty sztandarowe oraz goście, wśród których byli m. in. Druh Tadeusz Olszewski - Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni, nadkom. Mirosław Strach - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bochni, Wójt Gminy Drwinia Jan Pająk, Mateusz Kracik - Zastępca Wójta Gminy Drwinia, Przewodniczący Rady Gminy Drwinia Roman Gołębiowski.
   Początki starań o realizację tego zadania sięgają roku 2012, kiedy to wójt Jan Pająk wraz z obecnym starostą Ludwikiem Węgrzynem złożyli roboczą wizytę w MSW. W jej następstwie i zaproszenia jakie zostało wręczone w ministerstwie do Drwini w dniu 5 lipca 2012 roku przybyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - Stanisław Rakoczy, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Wizyta ta dała początek planom budowy magazynu przeciwpowodziowego na terenie gminy Drwinia.
   Wybór miejsca, w którym zlokalizowano obiekt, nie jest dziełem przypadku. Miejscowość leży niemal w sercu gminy; jest to teren nie zalewowy, co w praktyce oznacza, że podczas ewentualnej akcji będzie można tutaj bezpiecznie składować sprzęt, a jednocześnie jest blisko wszędzie. Obiekt stanowić będzie zaplecze dla sprzętu do działań operacyjnych, będzie miejscem do odbywania szkoleń bojowych dla strażaków. Na budowę magazynu gmina Drwinia pozyskała dotację z Urzędu Marszałkowskiego z Programu "Małopolskie Remizy" (kwota 363.959,56 zł), a resztę kosztów pokryła z budżetu samorządu gminy. Duży był także wkłąd pracy społecznej samych strażaków.
   Dowódcą uroczystości był st. kpt. Krzysztof Kłuś ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, spikerem druh Leszek Machaj - Naczelnik OSP Dziewin, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Grobla, grająca pod batutą kapelmistrza Jerzego Ciaćki. Przeprowadzona zgodnie ze strażackim ceremoniałem uroczystość rozpoczęła się od zbiórki pododdziałów (były wśród nich poczty sztandarowe OSP i miejscowego Zespół Szkolno - Przedszkolnego Szkoła Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, Zespołu Szkół z Mikluszowic, drużyny młodzieżowe), meldunku i przeglądu pododdziałów, wciągnięcia flagi państwowej na maszt.
   Kolejnym elementem uroczystości było wręczenie strażackich medali i odznaczeń.  Druhna Joanna Niedziela Aksamit c. Tadeusza i dh Leszek Machaj s. Stanisława zostali odznaczeni Brązowymi Medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Brązową Odznakę "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" otrzymali: druhna Karolina Mikler oraz druhowie: Bartłomiej Machaj i Kacper Majta. Wyróżnienia wręczyli: Komendant Gminny ZOG OSP RP w Drwini i Prezes Zarządu OSP Dziewin - Józef Buczak.
  Okolicznościowymi dyplomami i ryngrafami strażacy z OSP Dziewin podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania przedsięwzięcia, jakim była budowa tego magazynu wraz z remizą. Za zaangażowanie i ofiarność podziękował Prezes jednostki - Druh Józef Buczek; on też wręczył podziękowania. Nagrodzono nimi: Samorząd Województwa Małopolskiego, pracowników referatu Inwestycji i remontów Urzędu Gminy Drwinia, Radę Sołecką Wsi Dziewin, Wójta Gminy Drwinia Jana Pająka, projektanta budynku z Biura Usług Projektowo - Inwestycyjnych w Bochni - Zdzisława Kubalę, wykonawca obiektu - Leszka Wójcika z Firmy Handlowo Usługowej "El - Bud" w Borzęcinie.
   Przyszła kolej na przemówienia gości. Głos zabrał Wójt Gminy Jan Pająk. - Śmiem twierdzić, że jesteśmy prekursorami takiego przedsięwzięcia w powiecie bocheńskim, a być może i w województwie małopolskim. To Wam - Mieszkańcom Gminy Drwinia przekazujemy ten obiekt; niech służy Waszemu bezpieczeństwu. Jestem dumny z tej inwestycji. Ten piękny obiekt przekazujemy na chwałę Bogu i ludziom - powiedział gospodarz gminy, który w dalszej części przemówienia podziękował wszystkim, którzy służyli dobrą radą i pomocą. Reprezentujący Komendanta Powiatowego Policji w Bochni, jego zastępca - nadkomisarz Mirosław Strach, na ręce Prezesa OSP Dziewin Józefa Buczaka złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania oraz przekazał mu adres okolicznościowy.
   Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie obiektu, wyrażone w przecięciu wstęgi, dokonane przy dźwiękach strażackiej syreny przez Wójta Jana Pająka, Romana Gołębiowskiego, Jana Aksamita (sołtysa Dziewina), nadkom. Mirosława Stracha, Michała Gosia (Nadleśniczy Leśnictwa Niepołomice), Michała Lysego (inspektor budowy), Mateusza Kracika, Leszka Wójcika (wykonawca), Zdzisława Kubalę (projektant), Józefa Buczaka.
   Po przecięciu wstęgi nastąpiło uroczyste pobłogosławienie budynku przez Kapelana OSP Gminy Drwinia - ks. Romana Kopacza, który odmówił z zebranymi modlitwy, a następnie dokonał pokropienia budynku i części pomieszczeń wodą święconą. 
   Przed końcowym meldunkiem i rozwiązaniem szyków  wyróżniono jeszcze okolicznościowym dyplomem kierownictwo Sklepu "Leroy Merlin" Kraków - Czyżyny, za szczególne wsparcie OSP Dziewin w postaci przekazanego sprzętu. Dyplomu uznania odebrał Michał Prawdzic - Kontroler Zarządzania Sklepu "Leroy Merlin" Kraków-Czyżyny.
   Po rozwiązaniu szyku wszystkich gości zaproszono do budynku gminnego magazynu przeciwpowodziowego. Tutaj mogli oni oglądnąć multimedialną prezentację przedstawiająca proces budowy obiektu, zwiedzić budynek, wysłuchać objaśnień projektanta oraz wpisać się do Kroniki OSP Dziewin.
  Chwilę potem ponownie wykonano zbiórkę pododdziałów, sformułowano kolumnę marszową, która poprowadzona przez orkiestrę i dowódcę uroczystości przemaszerowała przez wieś do Domu Ludowego w Dziewinie, gdzie poczęstowano wszystkich druhów i zaproszonych gości smacznym obiadem. Historyczna uroczystość przeszła do historii.      Budowa obiektu daje Gminie Drwinia i przede wszystkim miejscowej jednostce OSP możliwość dalszego rozwoju, pozyskiwania nowego sprzętu i rozwijanie specjalizacji w ratownictwie przeciwpowodziowym. To jest niezbędne działanie, będące konsekwencją wniosków wyciągniętych z przeciwpowodziowych działań ratowniczych na terenie tej gminy w latach 1970, 1972, 1997 i 2010, kiedy to wylewała woda z wideł trzech rzek: Wisły, Raby i Drwinki, a ludność z zagrożonych terenów w gminie Drwinia znajdowała schronienie w Dziewinie. Natomiast strażacy w tym czasie walczyli o utrzymanie wałów, przepompowywali wodę i spieszyli z pomocą tam, gdzie była taka potrzeba.
   Potrzebne jest jeszcze wiele środków na zakup niezbędnego dla takich działań sprzętu. Druhowie z prężnie działającej OSP Dziewin wierzą, że uda się i to w niedługim czasie zrealizować.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

Oddanie do użytku magazynu przeciwpowodziowego - 08.11.2015 r.

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]