ORKIESTRA DĘTA OKULICE

     Orkiestra Dęta w Okulicach od początków swojego istnienia nierozerwalnie związana jest z Parafią Okulice i ze znajdującym się tutaj Sanktuarium pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w szczególny sposób czczony jest przez przybywający lud Cudowny Obraz Matki Boskiej Okulickiej. Dzieje orkiestry wciąż wplatają się w historię tutejszej parafii. Orkiestra była i jest nadal obecna w czasie największych uroczystości, Świąt i jubileuszów parafialnych.
    Orkiestra Dęta w Okulicach powstała w 1936 roku z inicjatywy ówczesnej młodzieży okulickiej, przy Kółku Rolniczym, które w Okulicach posiadało swój sklep. Z dochodów wypracowanych przez członków Kółka Rolniczego zakupiono pierwsze instrumenty. Pochodziły one z Fabryki Instrumentów Dętych Franciszka Niewczyka we Lwowie, a zakupione zostały w Przemyślu. Była to jedyna orkiestra na tym terenie, dlatego też cieszyła się ogromną popularnością. Pierwszym jej kapelmistrzem był wieloletni organista Kościoła Parafialnego w Okulicach - Paweł Sroga. Uczył on wszystkich chętnych do gry w orkiestrze podstawowych zasad i prawideł muzyki, zaznajamiał z nutami i oznaczeniami muzycznymi, udzielał wskazówek dotyczących techniki gry na poszczególnych instrumentach. Skład Orkiestry sprzed kilkudziesięciu lat to w stu procentach okuliccy chłopi, którzy nie szczędzili swego czasu i chętnie przybywali na próby orkiestry, aby potem wziąć udział w uświetnianiu różnych uroczystości. A uświetniali uroczystości parafialne, odpustowe, pierwszokomunijne, dożynkowe, strażackie, zaś w majowe poranki dźwięki trąbek płynące z wieży kościelnej przypominały okolicznym mieszkańcom nie tylko o majówkach, ale także o szczególnej czci i kulcie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Okulickiej. Bywało, że Orkiestra ze swoim programem wyjeżdżała poza parafię. Żyjący członkowie najstarszego składu orkiestry z wielkim wzruszeniem wspominają swoje występy na Zlocie Mężczyzn w Częstochowie, poświęceniu broni palnej dla Jednostki Wojskowej w Bochni, które odbyło się na rynku bocheńskim, jak również swój występ na Święcie Morza zorganizowanym w sąsiednich Bogucicach.
     Ze wzruszeniem wspominają również swoje spotkania po ciężko przepracowanych dniach, na próbach, które odbywały się w prywatnych domach oraz klasach szkolnych, które również znajdowały się w domach prywatnych. Pierwszy skład orkiestry tworzyli: Mucha Filip, Gnutek Józef, Polowiec Henryk, Mucha Franciszek, Mucha Wawrzyniec, Łazarz Jan, Matyaszek Tadeusz.
W ciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia Orkiestra Dęta z Okulic przeżywała lata rozkwitu jak również okresy mniejszej aktywności. Bywały również lata kryzysu, kiedy działalność orkiestry była całkowicie zawieszona. Pierwszym takim okresem były lata hitlerowskiej okupacji w czasie II wojny światowej, kiedy w obawie przed Niemcami instrumenty zostały schowane w domach i w stodołach.
    Po wojnie instrumenty wydobyto z ukrycia i orkiestra wznowiła swą działalność. Z biegiem lat stała się ona orkiestrą strażacką, przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Okulicach. Przez jej szeregi przewinęło się dziesiątki muzyków i strażaków początkowo tylko z Okulic, a w późniejszym czasie również z Bratucic i pozostałych wiosek parafii Okulice. Drugi poważny kryzys orkiestra przeżyła pod koniec lat siedemdziesiątych. Na kilka lat zawieszona została działalność orkiestry, instrumenty zostały złożone w remizie OSP, kilku muzyków, z racji podeszłego wieku opuściło jej szeregi. Wtedy do parafii Okulice, w roku 1979 przyszedł nowy Proboszcz Ks. Adam Mardeusz. Dzięki jego staraniom i pomocy finansowej, działalność orkiestry została wznowiona. Za pieniądze parafialne od orkiestry w Królówce zakupiono kilka instrumentów muzycznych, zatrudniony został również kapelmistrz - Pan Nicpoń z Brzeska. Od tego czasu datuje się szybki rozwój w historii Orkiestry Dętej w Okulicach. W jej szeregi wstąpiło wielu młodych ludzi, znacznie poszerzony został skład orkiestry.
   Lata osiemdziesiąte w historii orkiestry to szereg występów zarówno na różnorakich uroczystościach religijnych, jak również w uroczystościach strażackich i dożynkowych w Borku, Jodłówce, Okulicach, Buczkowie. Jednak szczególnie z tego okresu pozostaną wszystkim w pamięci Uroczystości Prymicyjne, których w tym okresie nasza parafia przeżywała aż osiem.
Początek lat dziewięćdziesiątych dla orkiestry to dalsze jej występy na gminnych uroczystościach strażackich oraz uroczystościach parafialnych w Okulicach. W tym okresie częściowo zmienił się skład osobowy orkiestry. Odeszło z niej kilku starszych muzyków, wielu wyjechało za granice w poszukiwaniu pracy, a na ich miejsce przyszło kilku młodych chłopców, którzy zasilili szeregi orkiestry.
     Największy rozwój i najwyższy poziom muzyczny oraz sukcesy Orkiestry Dętej w Okulicach datuje się od roku 1994. Jest to związane z podjęciem współpracy z orkiestrą kapelmistrza - pana Jerzego Ciaćko. Swoją pracę rozpoczął pod koniec 1994 roku. Potrafił on wprowadzić w orkiestrze nowy styl gry. Udostępnił szereg nowych utworów zarówno świeckich jak i religijnych w trudniejszym opracowaniu muzycznym. Skutki pracy nowego kapelmistrza stały się wkrótce widoczne. Próby orkiestry odbywały się regularnie, znacznie wzrósł poziom muzyczny wykonywanych utworów, orkiestra podczas swoich występów zaczęła zdobywać coraz większe uznanie i brawa publiczności.
    Dnia 2 czerwca 1996 r w Tarnowie odbył się "II Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych OSP", w którym mało znana orkiestra dęta z Okulic okazała się najlepsza wśród 10 startujących orkiestr, zdobywając I miejsce oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Od tej pory orkiestra nieprzerwanie plasuje się w ścisłej czołówce województwa tarnowskiego a później małopolskiego zdobywając I lub II miejsce w przeglądach orkiestr dętych OSP.
     W czerwcu 2003 roku na zaproszenie Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie, orkiestra z Okulic wzięła udział w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Warszawie, do którego zaproszono 30 najlepszych orkiestr OSP w Polsce. W 2004 roku w rankingu sporządzonym przez Zarząd Główny, Orkiestra Dęta Okulice uplasowała się na II miejscu w Małopolsce oraz na XXI miejscu w Polsce na ok. 2000 orkiestr.
    Oprócz działalności muzycznej, Orkiestra Dęta Okulice prowadzi również inną działalność kulturalną, dając młodzieży możliwość pożytecznego spędzania wolnego czasu. Od 1996 r prowadzona jest Kronika Orkiestry, w której na podstawie relacji i wspomnień najstarszych muzyków dawnej orkiestry, odtworzono jej dzieje od roku 1936. W 2000 r Kronika ta zdobyła I miejsce w Polsce podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP w Nowej Hucie. Od ubiegłego roku prowadzona jest strona internetowa orkiestry, w której umieszczane są relacje i zdjęcia z jej występów i koncertów.
     W 2003 r przy orkiestrze założona została grupa taneczna dziewcząt, której zadaniem jest uatrakcyjniania występów orkiestry. Patronat nad grupą sprawuje orkiestra oraz Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie. Pierwszą instruktorką grupy była Pani Ewa Konieczny a następnie Pani Magdalena Czchowska z Bochni - studentka UJ a zarazem tancerka klasy "A" w tańcach towarzyskich. Dziewczęta trenują w 2 grupach wiekowych.
     Z najnowszej historii warto wspomnieć, że dzięki projektowi "Udział Orkiestry Dętej Okulice w promocji polskiej kultury za granicą - Szkocja 2006 r." współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja kultury polskiej za granicą", oraz przychylności Samorządu Gminy Rzezawa, Orkiestra w 2006 r. 9 dni podróżowała i koncertowała po Anglii i Szkocji. Koncerty w miastach: Londyn, Falkirk, Sterling, Edynburg oraz na mszy w kościele polskim i Domu Polskim im. gen. Sikorskiego w Glasgow zostały przyjęte owacyjnie zarówno przez publiczność Angielską i Szkocką jak i polonię.
   Orkiestra liczy obecnie 45 osób. Kapelmistrzem Orkiestry jest Pan Waldemar Groń - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury symfoniczno - operowej, który przejął batutę po Panu Michale Kwiatkowskim. Patronat nad Orkiestrą sprawują: Rada Gminy Rzezawa oraz Parafia Okulice.

Żródło: www.orkiestraokulice.rzezawa.pl

   
Orkiestra Oklulice.  
Własna strona internetowa zespołu: http://www.orkiestraokulice.pl/
wstecz